Január közepén jegyezték be az állami tulajdonú vállalatot.
Jó két hete, január 13-án bejegyezték az Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft.-t – vette észre a Napi.hu. A cégjegyzékből kiderül, hogy a a maradék élelmiszerek begyűjtésére és újraosztására (vagy legalábbis ennek megszervezésére) létrehozott cég ügyvezetője Hodorics András, aki korábban a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. vezérigazgató-helyettese volt.
A céget az élelmiszerpazarlás megakadályozását célzó törvénymódosítások nyomán hozták létre, munkáját a Nébih felügyeli.
A február elsejétől hatályban lévő szabályozás értelmében kötelezővé lesz minden 100 milliárd forintnál nagyobb éves forgalmat lebonyolító élelmiszer-kereskedelmi láncnak, hogy
- ajánlja fel újraelosztásra a 48 órán belül lejáró minőségmegőrzési idejű (de még fogyasztható) élelmiszereket,
- nevezzen ki élelmiszermentési felelőst,
- készítsen élelmiszerhulladék-mentési tervet (amitől ha eltér, bírságra számíthat).
A törvénymódosítást bemutatásakor több kritika is érte, például, hogy diszkriminatív és ellentmond a tulajdonjognak. A fenti előírások megvalósítására május 31-ig kaptak haladékot az érintett vállalkozások, akik a módosítások értelmében egyúttal a korábbi 2,5 százalék helyett 2,7 százalék kiskereskedelmi adót kell majd fizessenek az államnak.
Hodorics András korábbi állami munkahelye, a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. volt az a cég, amely feladatául kapta, hogy segítsen a szociálisan legrászorultabb hiteladósoknak, hogy megőrizhessék ingatlanjukat. A céget 2020-ban megszüntették, miután elvégezte feladatát.
Az ÉNK ügyvezetője a cégjegyzék szerint jelenleg tulajdonosa egy ingatlancégnek, az Akali Apartmanok Kft.-nek, amely egy Balatonakaliban, a volt kemping területén zajló ingatlanberuházásban érdekelt. A beruházás korábban arról híresült el, hogy szabálytalanul irtottak ki egy fokozottan védett, Natura 2000-es területhez tartozó nádast, amiért eljárás indult, és az ügyészség a vádiratban szabadságvesztést kért a kivitelezőkre.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.