6 százalékkal esett az Intel részvények árfolyama egyetlen napon, mert a befektetők aggódnak a chipóriás jövője miatt. A globális hiány ugyanis olyan hatalmas beruházásokat indított el, amelyek túltermelési válságot eredményezhetnek - mutat rá a párizsi üzleti lap, a Les Échos.
79 milliárd dolláros rekordforgalmat ért el az Intel tavaly, mert ki tudta használni a globális chiphiányt éppúgy, mint a dél-koreai Samsung vagy a tajvani TMSC. Az Intel már tavaly óriási pénzeket fektetett be a kutatás-fejlesztésbe, az idén a trend folytatódik: a vállalkozásnak két új gyára épül Ohio államban, ezek összesen 20 milliárd dollárba kerülnek. Az Intel még hat új chipgyárat tervez összesen 100 milliárd dollárért.
A világ legnagyobb chipgyártója, a tajvani TMSC idén 44 milliárd dollárt akar beruházásra fordítani. Az Európai Unióban Litvániát nézték ki maguknak, mert a kis balti állam felértékelte diplomáciai kapcsolatait Tajvannal, és ezzel kiváltotta Peking haragját - írta meg a brüsszeli Politico. Tavaly a TMSC még "csak" 30 milliárdot fektetett be új chipüzemekbe, illetve a kutatás-fejlesztésbe. A Samsung, amely a második helyen áll a tajvani óriás mögött, idén 33 milliárd dolláros beruházást tervez.
Az iparág összességében 34 százalékkal növelte beruházásait, 2017 óta ez a legmagasabb arány.
Hol a csúcs?
Ezt kérdi a londoni Economist. A lapnak nyilatkozó szakértők rámutatnak arra, hogy hullámvasút a chipgyártás múltja, ezért nem kizárt , hogy a jövője is az lesz.
Ma még mindenki boldog amikor a költséges beruházásokról hall, hiszen globális a chiphiány, de mi lesz akkor, ha a most megkezdett nagy beruházások túlságosan is sok chipet állítanak elő a piac igényeihez képest? Malcolm Penn, a Future Horizons elemzője szerint már az ötvenes évek óta megfigyelhető, hogy a chipes iparág hol túl kevés, hol pedig túlságosan sok chipet állít elő.
Az idei kapacitásokat már teljes mértékben lekötötték, de mi lesz jövőre? - fogalmazza meg az aggodalmakat a MarketWatch. Vége a partinak? 2018-ban az iparág már átélte azt, hogy a nagy fellendülést gyors mélyrepülés követte.
Az elemzők véleménye egyelőre megoszlik arról, hogy meddig tart a fellendülés a chippiacon. "Jelenleg 40 százalékkal több chipet szállítanak az autóiparnak, mint a valós igény, mert a nagy autógyárak bespájzolnak, hogy elkerüljék a leállásokat" - mondta a MarketWatch-nak Stacy Rasgon, a Bernstein elemzője.
Mások derűlátóbbak az iparág jövőjét illetően, mert úgy gondolják, hogy a kereslet sokáig kitart. Matthew Ramsay, a Cowen elemzője úgy nyilatkozott, hogy "nem látunk változást a hosszú távú trendekben. A ciklikushatásokat felülírja a globális kereslet." A Bank of America elemzője is optimista, mert úgy látja, hogy a világgazdaság rohamtempóban digitalizálódik. Vivek Arya ennek megfelelően azt jósolja, hogy idén 13 százalékkal nő a chipgyártók globális teljesítménye, amely eléri így a 619 milliárd dollárt.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.