Egységesen 8 százalékkal nőnek januártól a bérek az Aldinál, a Sparnál pedig a bruttó 400 ezer forinthoz közelít a maximális összeg, amit egy eladó-pénztáros kereshet.
Valamennyi munkakörben egységesen 8 százalékkal emeli munkatársai bérét az Aldi Magyarország – közölte a cég.
A bérek megállapításánál az az alapelv maradt életben, hogy minél több időt tölt el valaki a cégnél, annál nagyobb lesz a fizetése. Az új belépőként munkát vállaló áruházi eladó, vagy logisztikai munkatárs kezdő bére 8 órás munkarendben bruttó 362 600 forint. Akik már legalább öt éve ott dolgoznak, azok több mint 432 ezer forintos bruttó munkabérre számíthatnak. (Vagyis az már eléri az átlagot: a magyar átlagkereset a KSH szerint bruttó 428 100 forint, ami nettóban számolva 284 700.)
Egy kiemelt forgalmú áruházban 10 éve dolgozó üzletvezető munkabére bruttó 1 millió forint fölé emelkedik. Az áruházlánc új pozíciót is létrehozott: az üzletvezető-helyettesek bére havi bruttó 522 800 forintnál kezdődik. Az áruházvezetők kezdőbére 651 700 forinttól indul.
A Spar is megállapodott a 2022-es bérekről a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetével. Az elérhető legalacsonyabb bruttó alapbér ott a legnagyobb létszámot kitevő áruházi munkakörökben a próbaidő után bruttó 285 ezer forint, a gazdasági szempontból kiemelt térségekben a legalacsonyabb bruttó alapbér 300 ezer forint. A kiemelkedő teljesítményt nyújtó áruházaknál pedig további havi bruttó 10 ezer forint juttatás jár, így a 13. havi juttatással és az egyéb pótlékokkal együtt elérhető maximális havi bruttó jövedelem például az eladó-pénztáros munkakör esetében 392 ezer forint.
Továbbra is megmarad a 13. havi juttatás kiterjesztése az év első felében belépők számára, valamint rendelkezésre áll a 10 százalékos dolgozói vásárlási kedvezmény, havi 100 ezer forint vásárlási összeghatárig. A gépkocsival történő munkába járás költségét a törvényben meghatározott 15 Ft/km helyett 35 Ft/km díj megfizetésével téríti meg a Spar.
Az infláció 2021-ben 5 százalék fölötti volt – pontos adatot a jövő héten ismerhetünk meg –, 2022-re 4,7 és 5,1 százalék közötti áremelkedést vár a Magyar Nemzeti Bank.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.