Két okból teszik ezt: a rekordméretű hiány és a helyreállítási alap késése miatt.
A kormány 350 milliárd forintnyi beruházást elhalaszt, hogy pótlólagos költségvetési tartalékot képezzen – írta meg a Portfolio a Pénzügyminisztérium közleménye alapján. A cél a lap szerint, hogy
anélkül csökkenjen idén év végén a GDP-arányos államadósság ráta, hogy közben leapasztanák a költségvetés likvid tartalékait.
A közlemény szerint a hamarosan megjelenő, a költségvetés pénzügyi tartalékainak növeléséről szóló kormányhatározat rögzíti, hogy az államadósság-mutató csökkenésének a Kincstári Egységes Számla magas szintje mellett kell megvalósulnia. Az intézkedés a kormány szerint lehetőséget ad az egyensúlyi mutatók javítására, „amellyel erősödik hazánk pénzügyi stabilitása, tovább javul befektetői megítélése.”
A közleményből nem derül ki, hogy pontosan mely beruházásokat halasztja el a kormány, és az időközben megjelent kormányhatározat sem taglalja ezeket.
A beruházások elhalasztása minden valószínűség szerint két, hangsúlyos történésre vezethető vissza: novemberben rekordméretű volt az államháztartás hiánya, másrészt biztossá vált, hogy az EU nem utalja át az óriási Helyreállítási Alap több száz milliárd forintos előlegét Magyarországnak.
Majdnem 4 ezer milliárd forint hiányt hoztak össze a költségvetésben idén, a negyedét novemberben
Húsz éve még az volt a nagy hír, hogy az eredetileg tervezettnél majdnem 1400 forinttal többel nő az átlagnyugdíj a választás előtt, most viszont már ezermilliárdos nagyságrendű pénzt oszt szét a kormány a választást megelőző hónapokban. Összegyűjtöttük, hogy az elmúlt évtizedekben milyen pluszjuttatásokat, adócsökkentéseket kínáltak az épp hatalmon lévők a kampányban.
A jelentős egyensúlyi romlás miatt Matolcsy György jegybankelnök egy novemberi írásában úgy fogalmazott, a kormánynak változtatni kell a mostani gazdaságpolitikán. „Magyarországot gyorsan érhetik olyan pénzügyi sokkok, akár már a következő hónapokban, amelyekre most még a költségvetés egyensúlyi fordulatával fel lehet készülni, később azonban már nem” – írta.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.