A székesfehérvári polgármester levelet írt a kormánynak, hogy a távhő, a vízmű és más közüzemi szolgáltatók kénytelenek a piaci árat fizetni az energiáért, de az önkormányzatok aligha tudják kigazdálkodni a pluszpénzt.
Cser-Palkovics András azt kéri a kormánytól, hogy tegye lehetővé a közüzemi szolgáltatók számára, hogy rögzített áron, azaz az egyetemes szolgáltatás keretében kapjanak áramot és gázt.
„A piaci árak – a nemzetközi folyamatok miatt – brutális mértékben szálltak el az elmúlt időszakban, a többletköltséget pedig a mi esetünkben a SZÉPHŐ-nek, a Fejérvíznek, a Depóniának, egyébként pedig az ország területén működő minden önkormányzati tulajdonban lévő közszolgáltató cégnek ki kell gazdálkodnia, vagy pedig tulajdonosként az önkormányzatnak kellene állnia a számlát„ – írja a közösségi oldalán a Székesfehérvár fideszes polgármestere. Arról is írt, hogy ezért levélben kérte a kormányzatot, hogy legalább átmenetileg tegye lehetővé az önkormányzatok tulajdonában lévő közszolgáltató cégek számára is azt, hogy amennyiben nem tudják másként megoldani, úgy az egyetemes szolgáltatás keretében (tehát rögzített keretek és árak szerint) kaphassák meg a működésükhöz szükséges áramot és gázt.
Egy hónappal ezelőtt írt a hvg.hu arról, hogy néhány gázkereskedő cég módosítaná a már hónapokkal ezelőtt a távhőszolgáltatókkal megkötött szerződéseiket úgy, hogy a májusban lekötött mennyiség úgynevezett mozgórészét napi áron vásárolják meg a többségében önkormányzati tulajdonú cégek. Akkor arról is írtunk, hogy szakipari körökben arra számítottak, hogy a kormány módosítja majd a villamosenergia-törvényt úgy, hogy a távhőszolgáltatók támogatására létrehozott kassza forrását növelik. Ez azt jelenti, hogy az úgynevezett KÁT – kasszába befolyó, a vállalkozók villanyáramban megfizetett „adóját” emelik. Ez elmaradt, így a távhőszolgáltatók bajban maradtak, hiszen a gázkereskedők patthelyzet elé állítottak a szolgáltatók közül néhányat, hogy amennyiben nem írják alá a pluszköltségekkel járó módosítást, akkor felmondják a szerződést. Korábban megkerestük a Magyar Energia és Közmű-szabályozási Hivatalt, hogy hány szolgáltatót érinthet a gázkereskedők felmondási szándéka, de a hivatal, bár azt írta, hogy több ilyen esetről van tudomásuk, nem árulta el, hogy mely szolgáltatók kerülhetnek nehéz helyzetbe ezzel.
A hvg.hu megkereste a székesfehérvári és a győri távhőszolgáltatót, hogy a cégeikkel is felbontanák, vagy módosíttatnák a gázszerződéseiket a kereskedők, a győri cégvezető nem válaszolt. A SZÉPHŐ vezérigazgatója, Szauter Ákos is csak annyit írt kérdésünkre, hogy az egyeztetések folynak, az eredményekről tájékoztatják a közvéleményt. Valószínűleg nem volt kedvező a kereskedővel folytatott tárgyalás, ezért írhatta meg levelét Cser-Palkovics András a kormánynak.
A székesvári polgármester ugyanakkor lehet, hogy nyitott kapukat dönget, hiszen Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter egy kormányinfón arra a kérdésre, hogy mit terveznek tenni az ipari energiafelhasználókkal, és a távhőkasszába befolyó összeget emelnék-e, azt mondta, hogy „egyelőre amit meg tudunk tenni, az az, hogy biztosítjuk az ipari felhasználók, helyi önkormányzat, költségvetési feladatot ellátó intézmények számára, hogy számukra az egyetemes szolgáltatás alá való bejelentkezésre megvan a lehetőség." Erről egyébként korábban az Átlátszó is írt.
Ahogy korábban írtunk erről, ez egy-egy távhőszolgáltató esetén több százmillió forint pluszköltséget is jelenthet, ugyanis a rendszerint májusban megkötött szerződésekben a lekötött éves mennyiségre a hónapokkal ezelőtti árakon fixálták. A megállapodásokban plusz-mínusz 20-30 százaléknyi mennyiségért fizetendő árat is a májusi árakon rögzítették, de a mozgó mennyiséget rendre csak akkor vásárolja meg a kereskedő, amikor arra szükség van, például hideg van, és fűteni kell. Most az a helyzet állt elő, hogy ezt a pluszmennyiséget a kereskedő csak napi áron tudja beszerezni a piacról, és a felrobbanó gázárak miatt ez most hatalmas nagy költséget jelent számukra, ezt vasalják be most a szolgáltatókon a szerződések módosításával.