Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

Egy százalékpontot engedne a kormány a 11 százalékos kisvállalkozási adóból, hogy a bruttó minimálbér havi 200 ezer, a garantált bérminimum 260 ezer forintra emelkedjen. Továbbra is az asztalon van a 4 százalékpontos járulékcsökkentés, illetve az önkormányzatok legfontosabb önálló bevétele, az iparűzési adó megnyirbálásának fenntartása.

A kormány a foglalkoztatók megfelelő ellentételezése érdekében fenntartja eddigi vállalásait a munkáltatói járulékok 4 százalékpontos csökkentésére – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a minimálbér-tárgyalások e heti fordulója kapcsán az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint. A járulékcsökkentés a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás megszűnését és a szociális hozzájárulási adó (szocho) 2,5 százalékpontos csökkentését jelenti.

Palkovics László bejelentette: a szociális partnerek egyetértése esetén

készek a kisvállalati adó kulcsát 10 százalékra mérsékelni.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) a megelőző héten azt a javaslatot tette a bértárgyaláson, hogy a kisvállalati adó (kiva) kulcsa 2022-ben a tervezett 11 százalék helyett 9-re mérséklődjön – mondta el akkor a hvg.hu-nak Perlusz László, a szervezet főtitkára. Ez egyrészt nagy könnyebbséget jelentene az adónemet elsősorban választó kis- és közepes vállalkozásoknak. Másrészt a nagyobb csökkentés szükséges is, a kiva ugyanis kiváltja a szochót és a szakképzési hozzájárulást is, de mivel a szocho mértéke folyamatosan és jelentősen csökken, a szakképzési hozzájárulás pedig jövőre meg is szűnik, a kiva adóelőnye elolvad. A kiva kifejezetten foglalkoztatás-, fejlesztés- és beruházás-ösztönző adónem, amelynek igénybe vevői köre a fejlődési potenciállal rendelkező magyar kis- és középvállalkozásokból kerül ki, így gazdaságpolitikai érdek is ezen cégek célzott támogatása.

A kormány szerint a kisvállalati adó kulcsának jelenlegi 11-ről 10 százalékra csökkentése mintegy 13 milliárd forintot hagyna a kisebb cégeknél.

A mostani közlemény szerint bár a felek között még fennáll némi véleménykülönbség a béremelések kompenzációjának mértékében, az álláspontok érdemben közeledtek.

Változatlanul napirenden van az a kamarai javaslat, amely a helyi iparűzési adó (hipa) felezését 2022-re is kiterjesztené

– áll a közleményben. A hipa az önkormányzatok utolsó nagy, önálló bevétele, akár részleges elvonása nehéz helyzetbe hozná a helyhatóságokat. A kormány nem egyeztetett az önkormányzatokkal a hipa-megszorítás fenntartásáról, sőt nem is tájékoztatta őket – pedig tavasszal azt az ígéretet kapták, a 2022-es évben nem kell további megszorításokra számítaniuk. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke, mint a legnagyobb önkormányzati szövetség elnöke, levélben fordult Pintér Sándor belügyminiszterhez, és kérte a kormány és az önkormányzatok érdekegyeztetési fóruma, az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa összehívását.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról