Vállalkozás hvg.hu 2021. október. 02. 12:30

Öt év alatt 18 ezer üzlet szűnt meg Magyarországon

Főleg ruhaüzletből tűnt el sok.

Jelentősen csökkent a dohányboltokat is magában foglaló kiskereskedelmi üzletek száma az elmúlt években – írja a Napi.hu a Központi statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján. 2020 végén 116 ezer boltból állt a komplett magyarországi kiskereskedelmi hálózat. Ez 18 ezerrel elmarad a 2015 végi szinttől és 4 ezres csökkenést jelent 2019 végéhez képest.

A boltszámcsökkenés elsősorban a nem élelmiszereket árusító üzletek eltűnésével magyarázható, de kisebb mértékben visszaesett az élelmiszerüzletek száma is. 2015 óra rengeteg ruhaüzlet szűnt meg, több mint 3600 bolttal csökkent a számuk. Emellett több mint ezer használtruha-üzlet, több száz virágos, pékség, hentes tűnt el a piacról. Jelentősen, több mint 10 ezer üzlettel csökkent a hivatalos adatokban egyéb iparcikkeket árusító boltok száma.

A kisebb boltok az átalakulás vesztesei, 2015 óta a 120 négyzetméteresnél kisebb boltok száma 15 százalékkal csökkent, a több mint 1000 négyzetmétereseké viszont majdnem 7 százalékkal nőtt. 2020 végén a működő boltokban összesen 15,2 millió négyzetméteren lehetett vásárolni Magyarországon, ami 300 ezer négyzetméterrel elmarad az öt évvel korábbitól.  Az egy üzletre jutó átlagos alapterület 116 négyzeméterről 131 négyzeméterre nőtt, ez pedig a üzlethálózat koncentrálódását mutatja.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.