Vállalkozás hvg.hu 2021. szeptember. 24. 10:16

Zavaros körülmények között szűnt meg a jól futó betonos cég, amelybe Gattyán és Oszkó is befektetett

Az Ivánkának 2017-ben még másfél milliárdos éves bevétele volt, 2020 tavaszán felszámolás alá került.

Jelenleg is rendőrségi nyomozás folyik egy nemzetközi hírnevet szerzett magyar cég, az Ivanka Factory Zrt. bukása nyomán. A dizájnbetont gyártó cég azután dőlt be, hogy előbb Gattyán György, majd Oszkó Péter és egy zavaros múltú tőzsdei cég belelépett – írja a 24.hu.

A cikk szerint az Ivánka Katalin és férje, Ivánka András által alapított cég, amelyre külföldön is felfigyeltek, 2017-re annyira felpörgött, hogy éves bevétele meghaladta a másfél milliárd forintot. Ezután még az akkoriban zajló Puskás Aréna-beruházásba is bekapcsolódtak, Magyarországon ugyanis ők rendelkeztek olyan technológiával, amellyel le lehetett gyártani a stadion íves homlokzati elemeit.

A vállalkozásban intézményi befektetőként már évek óta ott volt az ország egyik legvagyonosabb emberének, Gattyán Györgynek a cégcsoportja, a Docler Holding, amelytől azonban 2018-ban részben Oszkó Péter volt pénzügyminiszter luxemburgi vállalkozásához, az OXO Portfolio Management S. a. r. l.-hez került. A 24.hu cikke szerint Oszkó 2019 nyarán a SET Group Nyrt.-nek adta tovább a menedzsmentjogokat.

Ezt a tőzsdei céget a Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábban többször megbüntette tőkepiaci visszaélések miatt. A lap úgy tudja, hogy az MNB-nél az Ivanka ügyével összefüggésben is indult tőkepiaci vizsgálat, amelybe a Budapesti Rendőr-főkapitányság korrupció és gazdasági bűnözés elleni főosztálya is bekapcsolódott. A rendőrség a lap kérdésére megerősítette, hogy piacbefolyásolás bűntette és más bűncselekmények gyanúja miatt már másfél éve nyomoznak, a jegybank viszont azt írta, hogy az esetlegesen folyamatban lévő vizsgálatairól nem adhat ki információt, azok tényét sem erősítheti meg.

Az Ivanka alapítói azt állítják, hogy Gattyán a bizalmukkal visszaélve játszotta Oszkó kezére a céget, miközben az ő elővásárlási jogukat is kiiktatták. Azt bíróság előtt is elmondták, hogy 2018-tól kezdve egyre kisebb hatásuk volt arra, hogy mi történik a cégben, amelynek igazgatótanácsába a SET három Zala megyei, alkalmi munkából élő férfit jelölt, akiknek állításuk szerint fogalmuk sem volt arról, hogy egy milliárdos forgalmú cég vezetői lettek. Ezzel kapcsolatban Oszkó azt közölte a lappal, hogy a menedzsment összetételéről a SET Group és az alapítók állapodtak meg, a SET pedig azt írta, hogy az igazgatósági tagok delegálása a menedzsmentszerződés részét képezte, az igazgatók az alapítók jóváhagyásával kerültek pozícióba.

A cég 2020 tavaszán felszámolás alá került, amiért Oszkó és a SET Group is az alapítókra hárította a felelősséget a 24.hu-nak küldött válaszában. A lap kereste a Doclert is, onnan azonban nem kapott választ.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.