Már csak a hónap végéig lehet alkalmazni az 5 százalékos áfát.
A vendéglátó üzletek már csak július 31-ig alkalmazhatják az 5 százalékos áfamértéket az elviteles, valamint házhoz szállított ételekre és italokra – írja a vg.hu a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közlésére hivatkozva.
Az 5 százalékos áfát 2020 november 14-e óta lehetett igénybe venniük az éttermeknek, amikor a koronavírus terjedése miatt több korlátozást is bejelentettek, köztük a vendéglátóhelyek bezárását.
Kihirdették az étel házhozszállítás 5 százalékos áfájáról szóló rendeletet
A vészhelyzet ideje alatt alkalmazandó gazdasági szabályokról szóló újabb rendelet kihirdetésének másnapjától érvényes.
A VG szerint augusztus 1-jétől a vendéglátó üzlet csak szolgáltatásnyújtás esetén alkalmazhatja a kedvezményes áfamértéket, az elviteles, házhoz szállított étel és ital értékesítésére (mivel az nem szolgáltatásnyújtásnak, hanem termékértékesítésnek minősül az áfa rendszerében) ezen időponttól nem alkalmazható, visszatér a 27 százalékos áfa. A nagy kérdés, hogy a válságból még magukhoz sem térő éttermek mennyire lennének hajlandóak a magasabb áfát lenyelni, vélhetően a különbözet meg fog jelenni az áraikban.
Az áremelés sem biztos, hogy segít az újranyitó éttermeken
Munkaerőhiány, folyamatos drágulás és kiszámíthatatlan jövőkép - ezek az átlagos hétköznapok egy étterem életében a koronavírus után. Ahogy arról februárban már írtunk, a koronavírus járvány mellett az alapanyagárak növekedése és a munkaerőhiány is komoly problémát okozott a vendéglőknek. Most ismét megkérdeztük a tulajdonosokat, a nyitás után milyen állapotok uralkodnak a szakmában.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.