Vállalkozás hvg.hu 2021. július. 11. 13:05

Már akkora a bevétel az éttermekben, mint a járvány előtt

Így is komoly gondokkal küszködik az ágazat, főleg a korábbiaknál jóval magasabb bérigények miatt.

Júniusban már kis híján elérte a 2019-es, tehát a járvány előtti bevételét a vendéglátás – számolt be a statisztikai adatok alapján a Blokkk.com. A kereskedelmi szakportál, amely úgy számolja, a 2019-es júniushoz képest 5 százalékkal van elmaradva az ágazat, 2020-hoz képest viszont több mint 40 százalék a többlet, ugyanakkor megjegyzi: 2021 első féléve összességében 190 milliárd forintos veszteséget hozott az ágazat számára. Mindez természetesen kevesebb a 2020-as, 400 milliárdos buktánál, ám nagy kérdés, hogy az alapvetően magasabb árakat hogyan tudják kigazdálkodni a vendéglátósok.

A bajokat tetézi a munkaerőhiány, ez magyarázza, hogy van ahol már bruttó 1300 forintos órábért ajánlanak a felszolgálóknak és 1500 forintost a pultosoknak, de Siófokon van olyan hely, ahol majdnem félmilliós bruttó fizetésért keresnek pincért, Balatonfenyvesen pedig egymillióért szakácsot – ezzel, a munkavállalás hosszabb ideje miatt felveheti a versenyt egy budapesti étterem 700 ezres, vagy egy német szálloda átszámítva 800 ezres havi ajánlata is.

Képünk illusztráció

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?