Vállalkozás hvg.hu 2021. június. 01. 06:59

800 milliós támogatással épít borturisztikai élményösvényt Balatonboglár a Légli borászcsalád segítségével

A Légli család négy érdekeltségével konzorciumban kezd építkezésbe az önkormányzat, amelyben Légli Ottó is képviselő.

Közel 800 millió forint egyedi támogatást adott a Magyar Turisztikai Ügynökség Balatonboglárnak, hogy a hozzá tartozó Szőlőskislakon turisztikai attrakció – látogatóközpont, kilátó, borteraszok – épüljön. A beruházás négy konzorciumi partner segítségével valósul meg, amelyek mindegyike a Légli borászcsalád tagjainak érdekeltsége – írja a 24.hu.

Légliék jól ismertek a szakmában. Légli Géza közel 20 hektáron gazdálkodik a környéken. Légli Ottó a Borászok borásza díj és az Év Bortermelője díj korábbi nyertese, elnöke a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának, tagja a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány kuratóriumának,

valamint a Fidesz–KDNP boglári önkormányzati képviselője.

Légli Attila keramikus, a szőlőskislaki Légli Kerámia Manufaktúra alapítója.

A projektről és a támogatásról Balatonboglár fideszes polgármestere, Mészáros Miklós számolt be a Facebookon, később pedig egy videóban osztott meg részleteket a tervekről. Elmondta, hogy Kislakon „egy igazi szőlőhegy lesz bemutatva, úgy, hogy megmarad a táj érintetlensége, a turisták mégis látogathatják”, illetve hogy az összegből utakat építenek, villamosítanak is.

A lap szerint az önkormányzat tanulmányában a projekt céljaként „borturisztikai élményösvény” kialakítását célozták meg a János-hegyen, egységes arculattal rendelkező borteraszok, kóstolóterek, kerékpáros állomás és szervizpont kialakításával, rendezvények megtartásához megfelelő infrastrukturális háttér létrehozásával.

A lap megjegyezte, hogy az eredeti tervek szerint a Konyári Pince lett volna az egyik konzorciumi tag, amely végül nem vesz részt a projektben. Az okot firtató kérdésre Konyári Dániel csak annyit mondott a 24.hu-nak, hogy nekik nem ez a rész a fő területük.

Pontosítás

Cikkünk megjelenése után a balatonboglári önkormányzat és a Légli család közösen az alábbiak pontosítását kérte a 24.hu-tól és a hvg.hu-tól is:

A közel 800 millió forintos támogatás zömét 551 millió Ft-ot, azaz közel 70%-ot a Balatonboglári Önkormányzat nyerte el a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) által biztosított egyedi támogatásból. Ennek az összegnek túlnyomó részét a Balatonboglári Önkormányzat útépítésre és közművek létesítésére fogja fordítani.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.