A Princess pékségek az új szerződések értelmében akár 200 millió forinttal is több bérleti díjat fizethetnek.
Hét évvel meghosszabbította a BKV Habony Árpád “jó ismerősének”, a grúz-izraeli üzletember, Michael Gagel cégének a szerződését – írja a Népszava. Az újság szerint a közlekedési cégnek 700 millió forintot kellett volna fizetnie a Princess pékségek tulajdonosának a 3-as metró felújításának idejére, ezért hosszabbítottak inkább szerződést.
Az 1996-ban és 2003-ban aláírt szerződésekben a BKV vállalta, hogy a 30 napot meghaladó kényszerszünet idejére cserehelyiséget ajánl fel, illetve a futamidő is meghosszabbodik, valamint készenléti díjat fizet a pékségeket üzemeltető cégnek. A készenléti díj 30-90 napos leállásnál a bérleti díj nyolcszorosa, 90 nap után a kilencszerese.
A BKV-t nem zavarja, hogy Habony barátja egymilliárd forinttal tartozik nekik
Michael Gagel cége, a Welt-Stadt már kétszer kapott haladékot, de egyelőre nem fizetett.
A BKV tájékoztatása szerint az M2 rekonstrukciója miatt nettó 40 millió forintot fizetettek ki, míg az M3 esetében nettó 700 millió forintra kerekedett volna a készenléti díj.
A szerződésmódosítás értelmében a cég akár 200 millió forinttal több bérleti díjat is fizethet az elkövetkező időszakban, a közlekedési vállalat fizetési kötelezettsége pedig a 700 millió forint felére, vagy még tovább is csökkenhet, ehhez hét évre hosszabbították meg a 2027-ben lejáró szerződéseket.
Az éves bérleti díj a 20 üzlet után jelenleg nettó 100 millió forint. A pékségek 2018-2019-ben évi 3 milliárdos nettó árbevételt termeltek.
A BKV most azzal indokolta a újabb hosszabbítást, hogy a 2027-ig fennálló bérleti jogviszony miatt nem voltak pályáztathatóak az üzletek, a szerződés egyoldalú megszüntetésére pedig több jogi szakvélemény szerint sem volt lehetőség.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.