Vállalkozás Sztojcsev Iván 2021. május. 04. 10:52

Idén nem tolja ki a kormány a céges beszámolók leadási határidejét, külön kell kérvényezni a halasztást

Sztojcsev Iván
Szerzőnk Sztojcsev Iván

A normalizált élethez visszatérésnek része az is, hogy a kötelezettségeket határidőre kell teljesíteni – ezzel indokolta meg Tállai András, hogy idén nem tolják szeptemberre az éves beszámolók leadási határidejét. Ha valaki indokolni tudja, hogy a járvány miatt van csúszásban, az kérhet némi haladékot.

Sok cég, valamint könyvelőiroda kérte arra a kormányt, hogy 2020-hoz hasonlóan idén is hosszabbítsák meg a céges beszámolók leadásának határidejét. Tavaly a szokásos május 31-i határidő helyett elég volt szeptember végéig beadni a dokumentumokat. A Minősített Könyvelők Egyesülete azzal indokolta a kérést, hogy a járványügyi korlátozások miatt komoly problémát okoz a köz-, illetve taggyűléseket összehívni, így szabályosan elfogadni a beszámolót. De több olyan panasz is érkezett, hogy ha egy könyvelő elkapja a koronavírust, akkor hetekre kieshet a munkából.

Tállai András államtitkár a parlamentben válaszolt a halasztással kapcsolatos kérdésre, és azt mondta, idén nem hosszabbítják meg a határidőt,

„mert az ország újraindítása a cél, a normalizált élet visszaszerzése, visszaadása, amelynek része a kötelezettségek határidőre való teljesítése is.”

Azonban még ez sem jelent egyértelmű nemet. Ha egy cégnek vagy könyvelőirodának nehézsége van a határidővel kapcsolatban, akkor kérheti, hogy a kötelezettségét ne május 31-én, „hanem az azt követő időszakban” tudja teljesíteni.

A Pénzügyminisztérium arra kérte az adóhivatalt, hogy a benyújtott igazolási kérelemben a koronavírus-járványra visszavezethető indokokat minősítse különösen méltányolandó körülménynek, és ezeket „teljesen pozitívan bírálja el” – tette hozzá.

Vagyis lehet halasztani, de ez nem automatikusan jár.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.