Az agrárminiszter már azt is tudná, hogy mire lehetne költeni a kiskereskedelmi láncok nyereségét.
Nagy István agrárminiszter is osztja Lázár János elgondolását, hogy nemzeti tulajdonba kellene venni az élelmiszer-kiskereskedelmet. Erről a Növekedés.hu-nak beszélt az agrártárca vezetője, azt mondta, stratégiai fontosságú kérdésnek tartja a kiskereskedelmet.
Jelenleg olyan mértékű nyereség képződik a szektorban, majd ezt követően hagyja el az országot, amit nem lehet annyiban hagyni
– jelentette ki.
Nagy szerint ezeket a forrásokat további fejlesztésekre lehetne fordítani, illetve így kiszámíthatóbb lenne a gazdaság tervezése, ha tudnák, hogy a kereskedelemnek mire mekkora szüksége van.
Az áringadozás is kivédhetőbb és a piac is egyszerűbben szabályozható lenne, ha a kiskereskedelem nagyobb hányada lenne magyar kézben
– mondta Nagy István.
Lázár János kormánybiztos még tavaly december elején beszélt arról az Agrárszektor Konferencián, hogy a kormány jövőbeli tervei között szerepel a külföldi kiskereskedelmi láncok kiszorítása is, amihez nyíltan protekcionista politikát fognak folytatni. Ebben offenzívnek kell lenni, mert kell, hogy legyen magyar nemzeti kiskereskedelem, a piac uralása saját érdek.
A kormány célkeresztjében a Lidl, az Aldi és a Tesco?
Az egy évvel korábbihoz képest 1,9 százalékkal esett vissza a kiskereskedelmi forgalom. A műszaki cikkeket és a használt cikkeket árusító üzletekben, a ruhaboltokban, valamint a benzinkutakon mértek óriási zuhanást, de az élelmiszerüzleteken kívül sehol nem volt növekedés.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.