Az amerikai munkaerőpiac még mindig 9,5 milliós mínuszban van a pandémia miatt, és sokan abban sem reménykedhetnek, hogy a válság elmúltával újra munkahelyet találnak.
10 százalékos a munkanélküliség az Egyesült Államokban, és ennél sokkal rosszabb a helyzet az afroamerikai népesség körében. A fekete és a spanyol ajkú lakosságot fenyegeti a legjobban a munkanélküliség, mert az ő munkahelyeiken halad a leggyorsabban az automatizálás. A dolgozók 25%-ának kell állást változtatnia emiatt – állapítja meg a McKinsey Global Institute.
A járvány előtt a munkaerő 7,9%-át sorolták ide az USA-ban, a pandémia idején ez felment 10%-ra, de a McKinsey szerint ennél is jóval több lehet – írja Laura Tyson és Susan Lund a Project Syndicate portálon. Laura Tyson jelenleg egyetemi tanár, de korábban az USA elnökének gazdasági tanácsát vezette, Susan Lund a McKinsey Global Institute vezetője.
A pandémia egyik fő gazdasági hatása az az USA-ban – és nyilvánvalóan másutt is –, hogy sokkal többen tértek át a világhálóra az elzárások következtében. A globális gazdaságban 2–5-szörös növekedést figyeltek meg eddig, de Nagy-Britanniában 4,5-szeresére nőtt az internetes kereskedelem, az USA-ban 3,3-szorosára, míg Kínában ez a szám 1,6. Ennek következtében a kiskereskedelmi forgalom kb. egynegyede átkerült az internetre.
A McKinsey szerint a munkavállalók egynegyede nyugodtan tovább folytathatja tevékenységét otthonról anélkül, hogy ez a hatékonyság rovására menne. Ez azt jelenti, hogy négyszer-ötször annyi ember maradhat otthon és közben megtarthatja állását. Csakhogy ez általában a magas képzettséget igénylő munkakörökre igaz. Egy amerikai felmérés szerint a jól képzett, magas jövedelmű rétegek 60%-a végezhet távmunkát, miközben ez a skála másik végén, az alulképzett szegények között mindössze 34%.
Mindez világméretű vándorlást indíthat meg – hívják fel a figyelmet a szerzők. A nagyvárosok elveszíthetik a népességük egy részét, hiszen vidéken általában olcsóbb az élet. Az alulképzettek számára ez azért tragédia, mert nagyon sokan ezekben a nagyvárosokban találtak munkát. Az USA-ban 4,3 millió olyan munkahely szűnhet meg, amely a városi szolgáltatásokhoz kapcsolódik. Nemcsak a nagyvárost lehet elhagyni a távmunka miatt, hanem az országot is: Észtország és Grúzia máris kedvezményekkel csábítgatja az ilyen digitális nomádokat. Görögország adókedvezményt ígér nekik.
Mind a nyolc vizsgált országban (USA , Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Spanyolország, Japán, Kína, India) azt tapasztalták a szerzők, hogy az alulképzettek munkalehetőségei drámai mértékben csökkennek: átlagosan 12%-kal növelte meg a pandémia ezt a tendenciát. A fizetési szint felső 30 százalékánál viszont épphogy növekedést tapasztalnak, ide tartozik például az egészségügyi vagy a műszaki pályák. Óriási tehát a különbség a jelenlegi munkaerő és a jövő kívánalmai között, ezért tömeges és gyors átképzésre lesz szükség mindenütt a világon – hangsúlyozza Laura Tyson és Susan Lund a Project Syndicate portálon.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.