A 2020-as év nagy nyomás alá helyezte az IKEA teljes működését.
A koronavírus-járvány miatti nehézségek ellenére az IKEA magyarországi árbevétele 8,5 százalékkal, 98 milliárd forintra nőtt a vállalat pénzügyi évében (szeptembertől augusztus végéig tartó időszakban) az előző évihez képest – mondta az üzlethálózat regionális kereskedelmi vezetője csütörtökön online sajtótájékoztatón.
Mounia El Hilali kiemelte, hogy a járvány érezhető átalakulást hozott a vásárlói szokásokban, az online vásárlások erősödése miatt a vállalat magyarországi e-kereskedelmének forgalma az előző évhez képest megduplázódott. Mint mondta, ez a növekedés erős nyomást is jelentett az üzletmenetben, ugyanakkor lehetőséget adott arra, hogy több munkavállalót foglalkoztassanak Magyarországon. A 2020-as pénzügyi évben 13 százalékkal nőtt a vállalat dolgozóinak száma, a pénzügyi év végén 1557 munkavállalót alkalmaztak.
2020 ezzel együtt több nehézséget is okozott a cégnek, ezekről Federica Barbesa regionális értékesítési vezető beszélt a G7-nek. Barbesa a portál kérdésére elismerte, a tavalyi év valóban nagy nyomás alá helyezte az IKEA teljes működését, beleértve a kiskereskedelmi részt és az egész ellátási láncot. Mint mondta, a járvány az árucikkek gyártását, illetve “üzletekben való elérhetőségét is érinti”, és még beletelik néhány hónapba, mire a helyzetet rendezni tudják. "Nem vagyunk boldogok ettől, tudjuk, hogy ez felforgatja a vásárlók terveit, de azt mondhatom, hogy tényleg a legfontosabb napirendi pont nálunk" – fogalmazott Federica Barbesa.
A megnövekedett kereslet miatt az ügyfélszolgálatosokon is óriási nyomás van, de az értékesítési vezető szerint folyamatosan dolgoznak a megoldáson.
A következő három évben az IKEA csaknem 21 milliárd forintos beruházást tervez Magyarországon, ennek keretében egyebek mellett fejlesztik az online megrendelések feldolgozását optimalizáló logisztikai és megrendelés-teljesítési műveleteket, illetve három újabb átvételi pontot alakítanak ki az ország középső, délnyugati és keleti részen.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.