Behivatták Jack Mát a pénzügyminisztériumba Pekingben – tudatta a Global Times, mert komoly kifogások merültek fel cége, az Ant tevékenységével kapcsolatban.
A 34 milliárd dolláros részvénykibocsátás Hongkongban és Sanghajban a második nagy dobás lett volna, melyet Jack Ma végrehajt. 2014-ben a New York-i tőzsdén az Alibaba volt az év rekordere. Az internetes kereskedőcég azóta is szárnyal, ezért is alapította meg az Alipay-t, mely a fizetési módot forradalmasította Kínában. Az Ant szinte monopolizálta az internetes fizetést. A vetélytársakat, a kínai bankokat Jack Ma nevetség tárgyává tette mondván, elavult módszereik a "zálogházakra emlékeztetnek".
A konkurrencia értette a finom célzást, és feljelentette Kína leggazdagabb emberét Pekingben.
Az utolsó percben leállított részvénykibocsátás drámai következményekkel járt: 8,1%-kal esett az Alibaba-részvények értéke a New York-i tőzsdén. Szerdán Hongkongban 9,6%-kal értek kevesebbet az Alibaba részvényei (Jack Ma anyavállalata körülbelül az egyharmadát birtokolja az Ant részvényeinek).
Jack Ma állítólag 17 milliárd dollárral érdekelt az Antben.
A részvény árfolyamcsökkenése 76 milliárd dollárral csökkentette az Alibaba értékét, miközben az Ant a tervezett részvénykibocsátással 34 milliárd dolláros bevételre számított.
Az Ant értékét pár nappal ezelőtt 313 milliárd dollárban határozták meg. A cég részvényeinek 11%-át akarta piacra dobni Hongkongban és Sanghajban. Jack Ma ennek kapcsán azt mondta, hogy "még három éve sem mertünk ebben reménykedni, de már nem New Yorkban, hanem Sanghajban és Hongkongban szerezhetünk ennyi pénzt".
Miért idegesek Pekingben? A BBC tudósítója szerint azért, mert Jack Ma kijelentette: a hitelnyújtási alapja az információ kell, hogy legyen, nem pedig a jelzálog. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az Antnek óriási adatbázisa van a kínaiak anyagi helyzetéről, de ezt nem köteles megosztani a hatóságokkal, csakis akkor, ha azok ezt indokoltan kérik. Pekingben szeretnének jobban belelátni az Ant adatbázisába, mert a kínai gazdaság egy hatalmas hitelpiramis, melynek konszolidálását többször megígérték, de elhalasztották. Elsősorban az amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt, melynek sorsa főként az amerikai elnökválasztás kimenetelétől függ.