Vállalkozás hvg.hu 2020. október. 09. 10:34

Gázömlés Dunaföldváron, 13-an súlyos mérgezést szenvedtek

Helikopterekkel is mentik a sérülteket, a gáz egy bioetanolgyárból jött. A katasztrófavédők szerint a bajt az okozta, hogy rossz anyagot öntöttek egy nagyobb tartályba, amikor azt újratöltötték.

Nagy mennyiségű gáz került a levegőbe Dunaföldváron – írja a Telex és a Dunaújváros.com. A gáz a Pannonia Bio Zrt. bioetanolgyárából szabadult el. A városban több mentőhelikoptert is láttak, a helyszínen vannak a katasztrófavédelem munkatársai és a tűzoltók. Azt javasolják a lakosságnak, hogy csukják be az ablakokat.

A Telex szerint több sérült is van, folyamatosan járnak a szirénázó mentők. A Dunaújváros.com élő tudósításában azt írja, a balesetnek több súlyos és még több könnyű sérültje van.

Dunaföldvár önkormányzata későbbi tájékoztatásában arról írt, hogy "a ma reggeli órákban a Pannonia Bio Zrt. területén ipari baleset történt", a "Katasztrófavédelem és a Tűzoltóság munkatársai a helyszínen vannak, biztosítják a megfelelő ellátást". Az önkormányzat később egy másik közleményt is kiadott, ebben már arról tájékoztatnak, hogy a baleset során klórgáz szabadult fel egy 6 m3-es tartályból, de az eddigiek alapján nincs szükség lakosságvédelmi intézkedésre. "Az üzemi területen működő elhárító csoport, valamint a Paksi Katasztrófavédelmi egységek folyamatosan kezelik a kialakult helyzetet", közölték.

Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője telefonon arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a balesetben

tizenöten könnyű, míg tizenhárman súlyos mérgezést szenvedtek.

A Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság összegzése szerint "Dunaföldváron, a bioetanolt előállító üzem egyik szabadtéri hét köbméteres hypotartályába utántöltéskor nem megfelelő anyagot, a jelenlegi információk szerint salétromsavat öntöttek. A két anyag reakciójaként klórgáz fejlődött".

Mint írták, "a tűzoltóegységek védősugarat működtetnek a tartály környékén, ezzel megakadályozzák a veszélyes gáz terjedését. A katasztrófavédelem iparbiztonsági szakemberei a helyszínen vannak és állandó felügyelet alatt tartják a létesítményt. A katasztrófavédelem mobil laboratóriuma folyamatosan méréseket végez. Az üzemen belüli, védőzónával kijelölt területen kívül a levegőben veszélyes gázkoncentráció nem mérhető. A keletkező gáz a szomszédos üzemeket, a lakott területet korábban és jelenleg sem érinti".

A vállalatnál 2012-től gyártanak bioetanolt, mára ezen kívül "élelmiszeripari és egészségügyi termékeket, biokémiai anyagokat, továbbá bioüzemanyagokat állítanak elő". A Pannonia Bio Európa legnagyobb biofinomítója.