A 150 milliárd dolláros cég New York helyett Sanghajban és Hongkongban megy tőzsdére.
Jack Ma, Kína leggazdagabb embere Alibaba internetes kereskedő cégét még a Wall Streeten vitte tőzsdére. Most viszont úgy határozott, hogy az Ant már nem New Yorkban, hanem inkább Sanghajban és Hongkongban bocsásson ki részvényeket. Miért e változás?
Leginkább azzal magyarázható, hogy igen hűvössé vált a globális gazdaság két legnagyobb szereplőjének kapcsolata azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök Kínát állította bűnbakként választási kampányának középpontjába. Washington intenzív kampányt folytat a Huawei ellen nemcsak otthon, de külföldön is. Ennek következtében egyre másra mondják le a Huawei 5G fejlesztéseit az európai országok.
Közben Peking rátette a kezét Hongkongra. Hszi Csin-ping elnök olyan nemzetbiztonsági törvényt szavaztatott meg Pekingben, amely lényegesen korlátozza Hongkong autonómiáját. Válaszul Trump megvonta Hongkong különleges státuszát. Ez elijesztheti a külföldi befektetők egy részét. Épp ezért tartotta fontosnak Kína leggazdagabb embere – akinek zsebében ott lapul a piros párttagsági könyvecske – hogy megtámogassa Hongkongot.
Nemcsak politikai, de pénzügyi oka is van a váltásnak
A Bloomberg és a CNN arra hívja fel a figyelmet, hogy 2014-ben sem Hongkongban, sem pedig Sanghajban nem volt lehetőség olyan részvény kibocsátásra, melyet az informatikai társaságok nagyon kedvelnek. A duális részvények ugyanis lehetővé teszik azt, hogy az alapító atyák továbbra is megőrizhessék döntéshozó jogaikat. Ha egy cég különböző részvényeket bocsát ki egy időben, akkor ezekre az A, B részvényekre különböző jogokat és osztalékokat határozhat meg.
Ezt a szempontot hangsúlyozza közleményében az Ant elnök-vezérigazgatója Eric Csing is. "Azok az újítások, melyeket Sanghajban és Hongkongban bevezettek, lehetővé teszik, hogy a tőkepiacon egymásra találjanak az informatikai cégek és a külföldi befektetők."
Az Ant nem az egyetlen a Sanghaj/Hongkong döntéssel
Az Alibaba már tavaly Hongkongban második részvénykibocsátásba kezdett, és ily módon kaszált 6 milliárd dollárt. Kína legnagyobb chipgyártó cége, a SMIC ugyanilyen módszerrel 6,6 milliárd dollárra tett szert. Az internetes kereskedő vállalat, a JD.com 4 milliárd dolláros részvénykibocsátást hajtott végre. Az Ant, amelynek leányvállalata az Alipay – Kína egyik legsikeresebb digitális fizetési rendszere – ennél nyilván többre számít. Ezért fontos az időzítés: a cég szóvivője sejtelmesen hallgatott arról, hogy mikor is kerül a Ant, a kínai óriás a hongkongi, illetve a sanghaji tőzsdére.