Vállalkozás hvg.hu 2020. július. 07. 20:45

A csapolt sörök áfacsökkentését kérik a kisüzemi sörfőzdék

A trükkös uniós szabályozás még segítheti is a kezdeményezést, amivel a Pénzügyminisztériumhoz fordult a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete.

Fejlődés előtt áll a kisüzemi sörfőzési szektor – erről beszélt Gyenge Zsolt, a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesületének (KSE) elnöke kedden sajtótájékoztatóján. Gyenge a parlament által múlt pénteken elfogadott kereskedelmi törvényt dícsérte: a termékkizárólagosságot előíró szerződések tiltása csökkenti a söripari multik piackorlátozó tevékenységét – részletezte az MTI szerint.

A jövőben törekszenek a hazai komlótermesztés felélesztésére, emellett a Pénzügyminisztériumnál (PM) szorgalmazzák a csapolt sör általános forgalmi adójának (áfa) mérséklését

– hangzott még el a sajtótájékoztatón. A csapolt sör áfájának csökkentését a trükkös uniós szabályozás segítheti: az erről szóló irányelv lehetőséget ad ugyan élelmiszerek esetében a kedvezményes adókulcs alkalmazására, ám ebből a körből kizárja az alkoholos italokat. A vendéglátás esetében is lehet élni alacsonyabb áfával – ahogy ezt teszi a magyar állam is –, itt viszont nem kizárandók, csak „kizárhatók” a kedvezményez körből az (alkoholos vagy nem alkoholos) italok. Nálunk jelenleg a helyben készített, alkoholt nem tartalmazó italokat lehet szuperkedvezményes, 5 százalékos áfával értékesíteni helyben fogyasztásra a vendéglátóhelyeken.

Közel 100 kisüzemi sörfőzde működik jelenleg Magyarországon. Közülük talán a legnagyobb a Matolcsy György jegybankelnök rokonainak tulajdonában álló Pécsi Sörfőzde – köszönhetően annak, hogy 2018-ban a jövedéki törvény 8 ezerről 200 ezerre emelte azt az éves hektoliter-plafont, mely elérésig egy cég kisüzeminek minősül.

A kisüzemi sörfőzdék piaci részesedése a teljes magyar sörpiacon Gyenge Zsolt szerint jelenleg összesen 200 ezer hektoliter, ami a teljes piac 3 százaléka. Ez a KSE-elnök szerint másfél éven belül 5-6 százalékra nőhet: az új törvény szerint 2021. július 31-ig maradhatnak érvényben azok a szerződések, amelyek jelenleg élnek a nagy sörgyártók és a vendéglátóhelyek között. Gyenge arra is kitért: a teljes magyarországi sörpiac termelése mintegy 6,3 millió hektoliter, ebből 9 százalék a csapolt sörök részesedése.

 

Régi harcot indított újra a sörgyártók ellen Kósa Lajos

Egy évtizede tartó harc újabb fejezetéhez érkezünk a magyarországi italpiacon, ha elfogadja az Országgyűlés a kereskedelmi törvény módosítását, amely a multik hegemóniáját hivatott letörni.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.