Megérzik a csökkenő fogyasztást a világ nagy olajtársaságai. A Shell például kénytelen hatalmas összegeket leírni, míg BP eladta egyik részlegét, hogy pénzt szerezzen.
15-22 milliárd dollárt lesz kénytelen leírni a Shell, a második negyedévben ugyanis olajtermék-eladásai napi 3,5-4,5 millió hordó között lesznek havonta, míg tavaly ez a szám 6,6 millió hordó volt – írja a Bloomberg a cég közlése alapján.
A hírügynökségnek nyilatkozó szakértő szerint a cseppfolyósított kőolaj ágazata szenvedi el a legnagyobb csapást: rövid távon leértékelődnek a részvényei, hosszabb távon pedig kérdésessé válik az egész hosszú távú üzleti terv.
A BP is lépett: 5 milliárd dollárért eladta petrolkémiai részlegét. Bernard Looney, a társaság vezetője elmondta a BBC-nek, hogy "meglepi a piacot ez az eladás". A lépést elsősorban környezetvédelmi szempontokkal indokolta meg a cég, de a szakértők szerint legalább ennyire fontos motiváció volt a pénzszerzés is.
A BP döntése az egész globális gazdaságot érinti, mert a több mint 1700 munkatárs nemcsak brit üzemekben dolgozott hanem az USA-ban, Trinidadon, Belgiumban, Kínában, Malajziában és Indonéziában. Németországban két petrolkémiai üzeme is van a BP-nek, de ezeket nem adják el.
Nem a petrolkémia az olajipar jövője
2018-ban a Nemzetközi Energia Ügynökség még azt jósolta, hogy a csökkenő olajfogyasztást ellensúlyozhatja a műanyaggyártás a nagy olajipari cégek számára. Azóta viszont a szigorodó környezetvédelmi előírások miatt az olajcégek másképp látják a helyzetet. Ez is magyarázza, hogy évtizedekig alacsony maradhat az olajár – jósolta a BP a hónap elején. Ennek a pesszimista jövőképnek megfelelően 10 ezer dolgozó elbocsátását helyezte kilátásba.
Az 5 milliárd dolláros eladással a BP idő előtt teljesítette tervét, mely csak jövőre irányozta elő az összesen 15 milliárd dolláros értékesítést.
Greenpeace: mi lesz a pénzzel?
A környezetvédő szervezet felszólította a BP-t, hogy az 5 milliárd dollárt környezetkímélő beruházásokra fordítsa. "Ha a BP-t érdekli a bolygónk jövője, akkor megújuló energiaforrásokba fekteti a pénzt" – nyilatkozta a BBC-nek a Greenpeace olajkampányainak egyik vezéralakja, Mel Evans.