Vállalkozás Lengyel Miklós 2020. június. 09. 11:52

Beperelhetik a brit kormányt a karantén miatt a légitársaságok

Csak úgy léphetnek be a külföldről érkezők az Egyesült Királyságba, ha két hétre karanténba vonulnak – írja elő egy friss brit kormányrendelet. Ez viszont kétségbe ejti a légitársaságokat, hiszen a hétfőtől hatályos rendelet miatt sokan meggondolják majd, hogy nekivágjanak egy utazásnak – akár Nagy-Britanniába vagy onnan el.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A British Airways a két nagy fapados légitársasággal, az Easyjettel és a Ryanair-rel együtt pert fontolgat a brit kormány ellen. Szerintük ugyanis a karantén egyáltalán nem hatékony védekezés a Covid 19 vírus ellen, viszont agyoncsapja az ő üzletüket. És ez nem csak pénzkérdés: állítják, hogy a lépés miatt sokezer ember kerülhet az utcára – számol be a Bloomberg.

A légitársaságok szerint a nyári csúcsszezonban az emberek nem mernek majd előre helyet foglalni, mert nem tudhatják, meddig marad érvényben a kormányrendelet. Ráadásul, ha két hétig otthon kellene maradni, az sokak számára azt jelentené, hogy az egyben felemésztené az éves szabadságukat is – ez pedig ismét sokakat akadályozhat meg az utazásban.

Tavaly valamivel többet, mint 50 milliárd dollárt költöttek a külföldi turisták Nagy-Britanniában, ahol 35 millióan tettek látogatást. Ezzel az ország benne van a világ tíz legvonzóbb turistacélpontja között – állapítja meg a Bloomberg. Ezt a beutazó turizmust is fenyegeti a kéthetes karantén, amit nem segít az sem, hogy a vetélytársak töröltek minden hasonló korlátozást: Olaszország, Portugália és Spanyolország nem ragaszkodik a karanténhoz. Sőt, Olaszország már kinyitott, a többi mediterrán állam pedig hamarosan kitárja a kapuit. Mondhatni verseny folyik a turistákért, amiből ezzel a döntéssel kiszállhat Nagy-Britannia a légitársaságok szerint.

Márpedig minden bevételre szükségük van, hiszen a British Airways például napi 25 millió dolláros veszteséget kénytelen elkönyvelni. Az eredeti terv az volt, hogy júliustól újraindítják a járataik 40 százalékát, ám a kéthetes karantén miatt erre csekély az esély.

De nemcsak a légitársaságok panaszkodnak: a legnagyobb brit légikikötő, a Heathrow is megsínyli a karantént. Az üzemeltető szóvivője úgy nyilatkozott, hogy ha a kormány nem közli gyorsan, hogy mikor lesz vége a kéthetes karanténkötelezettségnek, akkor a 7000 főnyi személyzet egyharmadát az utcára kell tenni Londonban.