Köszönetet mondhat Brüsszelnek.
Bernard Arnault a francia luxus koronázatlan királya, aki bár már elmúlt hetven éves, de még aktív menedzser az LVMH élén – írja a Forbes, amely megállapítja: 103,4 milliárd dollárra nőtt Európa leggazdagabb emberének vagyona.
Persze nem arról van szó, hogy a luxustermékeken ne fogott volna a válság. A magyarázat inkább az, hogy a részvénypiacok jól reagáltak az EU gazdaságélénkítő csomagjára. A 750 milliárd eurós csomagterv, amelyet Ursula von der Leyen az Európai Bizottság nevében előterjesztett, optimizmussal töltötte el a befektetőket világszerte, az európai részvények árfolyamai is dinamikusan emelkedtek. Arnault zászlóshajója, az LVMH egy hét alatt 8%-kal növelte meg az értékét. Ennek következtében Bernard Arnault 8,1 milliárd dollárral lett gazdagabb.
Franciaország és Európa leggazdagabb embere ezzel együtt elmarad a csúcstól: januárban 117 milliárd dollár szerepelt a neve mellett a Forbes listáján. Ezzel pedig - ha csak egy pillanatra is - a világ leggazdagabb embere lett Bernard Arnault. Azóta az aranyérmes tartósan Jeff Bezos, az Amazon alapító atyja.
Bernard Arnault-nak kulcsszerepe volt abban, hogy Emmanuel Macron hatalomra kerülhetett Franciaországban, ahol modernizációs elképzeléseit a politikai osztály nemigen támogatta sem a jobb sem pedig a baloldalon. Az idős Arnault kiállt a fiatal Macron mellett, aki ily módon élvezhette a francia tőke támogatását, amikor a semmiből indulva eljutott az Élysée palotába.
Más európai gazdagoknak is használt az uniós csomag
A Forbes arra mutat rá, hogy bár a 750 milliárdos csomagtervet még el sem fogadták, de Arnault-n kívül három másik európai milliárdos is jelentős mértékben növelte a vagyonát az elmúlt héten. Az ezüstérmet Arnault mögött Európa második leggazdagabb embere, a spanyol Amancio Ortega szerezte meg. A Zara ruházati kereskedelmi lánc alapítója és nyugdíjba vonult vezérigazgatója 4,9 milliárd dollárral lett gazdagabb miután cégének részvényárfolyama 10%-kal emelkedett. A francia milliárdos Francois Pinault 3,2 milliárd dollárral lett gazdagabb, míg Franciaország első számú örökösnője, egyben Európa leggazdagabb nője, a L’Oréal-tulajdonos Francoise Bettencourt Meyers 3 milliárd dollárt tehetett hozzá a családi vagyonhoz.
Nemcsak Európa profitált az árfolyamok emelkedéséből – írja a Forbes: néhány japán szupergazdag is tovább gazdagodott. Amerika sem panaszkodhat: a múlt heti ralin a bronzérmet a legendás befektető, Warren Buffett szerezte meg. 3,9 milliárd dollárral növelte vagyonát, de ezzel sem tudta kompenzálni a korábbi hatalmas veszteségeit. Vagyona ma "mindössze" 72,8 milliárd dollár, holott korábban a szupergazdagok elitjébe tartozott a mágikus 100 milliárd dollár körül körözve.