Az ország második legnagyobb bankja jöhet létre.
A Budapest Bank Zrt. csatlakozik az MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. és az MKB Bank Nyrt. között létrejött stratégiai együttműködéshez, amelyben a szakértők egy új, meghatározó piaci súllyal rendelkező, hazai tulajdonú bankcsoport létrehozásának keretrendszerét vizsgálják meg és készítik elő – áll a Magyar Bankholding közleményében. A Takarékbank, az MKB és a Budapest Bank összesen csaknem 1,9 millió ügyfelet szolgál ki, országosan, a hazai bankfiókhálózat közel felét, több mint 920 fiókot működtetnek, együttes mérlegfőösszegük megközelíti az 5800 milliárd forintot, amivel messze az ország második legnagyobb bankcsoportjává válhatnak.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/dbd57555-1858-4e00-9892-033a6cc48b5e.jpg)
A fúzióról szóló szándéknyilatkozat alapján a pénzintézetek a Magyar Bankholding Zrt.-t három egyenlő tulajdonrésszel alapítják meg. Az MTB és az MKB közötti egyesülést május 15-én jelentették be a felek.
A Budapest Bank jelentős lakossági, mikro- és kkv-portfóliója jól illeszkedik a Takarék Csoport és az MKB Csoport ügyfélköréhez, mindenekelőtt a lakossági személyi kölcsönök, hitelkártyák, áruhitelek és gépjármű lízing terén elfoglalt piaci pozíciója, valamint a mikro- és kkv-szektorra szabott standard hitelei révén erősítheti a stratégiai együttműködést – írják. A Budapest Bank emellett az ország egyik legnagyobb, mintegy 800 főt foglalkoztató szolgáltatóközpontját működteti Békéscsabán, amely nemcsak a Budapest Bank, hanem más piaci szereplők igényeit is ki tudja szolgálni – mondta dr. Lélfai Koppány, a Budapest Bank elnök-vezérigazgatója.
A társaság leendő elnök-vezérigazgatója Vida József a Takarékbank elnök-vezérigazgatója, az Igazgatóság tagjai Balog Ádám, az MKB Bank elnök-vezérigazgatója, Lélfai Koppány, dr. Bencze András, dr. Tajthy Attila és Vida József. Az együttműködés konkrét formájáról, a pénzintézetek esetleges – részleges vagy teljes – fúziójáról csak később, neves nemzetközi tanácsadók bevonásával végzett vizsgálatok és egyeztetések nyomán születik döntés.
Az MKB Bank Nyrt. 49 százaléka Mészáros Lőrinc tulajdonában van, egyharmada egy ismeretlen magántőkealapé. Az MTB – és most már a létrejövő bankholding – vezérét, Vida Józsefet is a kormányközeli oligarchák között jegyzik. A Budapest Bankot 2015-ben vásárolta meg a GE-től, a bank privatizációjáról az eredeti tervek szerint már tavaly dönteni kellett volna. Egy tavalyi kormányhatározat szerint az állam legalább a 700 millió dolláros akkori vételárért értékesítheti a bankot – a vevőről zárt pályázat alapján döntöttek volna.
Már akkor lehetett hallani olyan piaci pletykákat, amelyek a három pénzintézet egyesüléséről szóltak. A mostani közleményből az nem derül ki, milyen feltételekkel csatlakozik a BB a holdinghoz, azt sem, hogy a létrejövő szuperbank hogyan működik majd. A holding létrehozásakor a felek arról beszéltek, hogy vizsgálják egy új, jelentős piaci súllyal rendelkező, hazai tulajdonú bankcsoport létrehozásának keretrendszerét.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)