Vállalkozás hvg.hu 2020. május. 22. 09:25

Bevásárolta magát a gázbizniszbe a milliárdos fuvarozó, akinek Orbán avatta fel egy logisztikai központját

A Nordest Energy-t megvásárló Révész Bálintnak nagy tervei vannak, a Magyarországon keresztüli nagykereskedelmi gáz- és áram tranzitszállításokat szerezné meg.

Egyik befolyásos tulajdonos kezéből a másikba ment át egy energiakereskedő cég, amikor Révész Bálint cége múlt hónapban teljes egészében megvette Perenyi Tamásétól a Nordest Energy Kft.-t – írja az mfor.hu. A vevő a Révész Logisztikai Holding Zrt., ami az ország egyik leggazdagabb emberét, a mintegy 60 milliárd forintos becsült vagyonnal rendelkező Révész Bálintot fedi, aki nem mellesleg a Nyíregyházi Spartacus nevű focicsapatnak az elnök-tulajdonosa. 2017-ben Révész egy új logisztikai központjának avatásán maga a miniszterelnök, Orbán Viktor mondott beszédet. Az eladó pedig Perenyei Tamás, aki az első Orbán-kormányban honvédelmi államtitkár is volt. A VBOARD Kft.-n keresztül ugyanis ő volt eddig a Nordest Energy tulajdonosa.

Az áram- és földgázellátással foglalkozó cégnek 2015-ben 3,4 milliárd forintos árbevétele csak 300 milliós veszteségre volt elegendő a lap szerint, és még 2018-ban is minimális profittal zárt: 3 milliárd forintos bevétel mellett 24 millió forintos profitot tudott elérni. A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH) határozata szerint Révésznek nagy tervei vannak a céggel: célja, hogy a földgáz és villamosenergia nagykereskedelmi piacon is megjelenjen – írják –, oly módon, hogy a Magyarországon keresztül történő tranzitszállítások aktív részese legyen.

A nagykereskedelmi tranzitszállítások megszerzésében segíthet, hogy a Nordest Energy még 2017-ben Nordest Slovensko néven céget alapított Szlovákiában. Ezt a piacot jelenleg a MOL-csoport tagja, az FGSZ Földgázszállító Zrt. uralja 100 milliárd forintos árbevétellel és 29 milliárd forintos profittal.

A Nordest Energy megvásárlásával Révész Bálint minimális tulajdont szerzett a gyógyszeralapanyag-gyártó CF Pharma Kft.-ben is, amely 2014-ben még csődeljárás alá került, 2018-ban viszont már 2 milliárd forintos forgalom mellett 88 millió forint nyereséggel zárt.