A Richter operatív elnöke szerint nem jó ötlet, hogy a kormány odaadná a vállalat 10 százalékos részvénycsomagját a Mathias Corvinus Collegium alapítványának.
Majdnem 50 éve léptem a Richter szolgálatába, nagyon szomorú és csalódott leszek, ha ez a törvény a jelenlegi formájában elfogadásra kerül, és a meghatározó erős állami 25%+1-os részesedése lecsökken 5%-ra
– nyilatkozta Bogsch Erik, a Richter operatív elnöke a Portfoliónak arról az idén áprilisban benyújtott törvényjavaslatról, amellyel a Richter 10 százalékos részvénycsomagját adná a kormány a Mathias Corvinus Collegium alapítványának. Ezt elsőként a HVG írta meg:
A fideszes pártiskola beveszi magát a munkásőrszékházba is
Az elitképzőt fenntartó alapítvány akkora indulótőkét kap, mint a hússzor több diákot oktató Corvinus Egyetem. Alaposan kistafírozza a kormány a Mathias Corvinus Collegiumot (MCC), illetve az azt fenntartó Tihanyi Alapítványt.
Bogsch szerint ez már csak azért is komoly bizonytalansági tényezőt hoz, mert az alapítvány a működéshez szükséges osztalékokból nem biztos, hogy fedezni tudja a költségeit, és könnyen rákényszerülhet arra, hogy a részvényesi csomag egy részét vagy egészet értékesítenie kelljen.
Bár a jelenlegi magyar kormánynak egyáltalán nincs szándékában a részvénycsomagot értékesíteni, és Bogsch biztos abban, hogy a kormány mindent megtesz, hogy egy esetleges ellenséges kivásárlást megakadályozzon, mégis az új részvényesi szerkezet a jövőben megnyitja az utat, hogy a Richter felvásárlás áldozatává váljon. Az elnök szerint a javaslat elfogadása után a tulajdonjoggal szavazati jogot is kapna az alapítvány, onnantól pedig arra sem lesz garancia, hogy meglegyen a blokkoló kisebbséghez szükséges 25 százalék.
Bár a járvány elleni intézkedések miatt termelékenységünk átmenetileg csökkent, minden piacunkat – így a magyar piacot is – maradéktalanul el tudtuk látni
– mondta Bogsch a koronavírussal kapcsolatban a lapnak. Szerinte a járványhelyzet egyértelműen igazolta azt, hogy a Richter vertikálisan integrált üzleti modellje biztonságos működést tesz lehetővé egy ilyen krízisben is. Mutatja ezt az is, hogy múlt héten minden idők legjobb negyedévéről számolhattak be, amióta a vállalat a tőzsdén van. A krízis hatására esetleg lezajló deglobalizálódástól sem félnek: az említett üzleti modellnek köszönhetően saját gyártású hatóanyagaikból gyártják a készítményeik 80 százalékát.
A Honvédelmi Irányító Törzzsel kiváló az együttműködésünk, és voltak olyan kérdések is, amelyekben hathatós segítséget tudtak biztosítani társaságunknak
– nyilatkozta az elnök arról, hogy a koronavírus kapcsán a Richter is azon vállalatok közé került, ahol megjelentek a honvédelmi irányító csoportok. Bogsch szerint a honvédelem jelenléte semmilyen változást nem okozott a Richter működésében.