Vállalkozás hvg.hu 2020. március. 08. 10:25

Komoly változás jöhet az élelmiszerek csomagolásában

A Nestlé óriási vállalást tett, a cég azonban azt is közölte: nem lesz könnyű az átállás, mivel a környezeti szempontok mellett az élelmiszer-biztonsági előírásoknak is meg kell felelniük.

A világ legnagyobb élelmiszeripari vállalata is csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, amelynek résztvevői vállalják, hogy csomagolóanyagaik 100 százalékban újrahasznosíthatók vagy újrafelhasználhatók legyenek. Emellett arra is vállalást tett – derül ki közleményéből –, hogy 2025-ig egyharmadával csökkenti az új műanyagok felhasználását.

A Franciaország és Hollandia kezdeményezésére létrejött Európai Műanyag Egyezmény célkitűzése a körforgásos műanyag-gazdálkodásba való átmenet felgyorsítása. Az egyezmény olyan vezető vállalatokat, civil szervezeteket és kormányzatokat tömörít, akik 2025-ig együtt vállalják a közös célok megvalósítását, illetve hogy a jelenlegi jogszabályokon túlmutató célokat fogalmaznak meg.

Ezek a közös európai célok a következők:

  • Az újonnan gyártott műanyag termékek és csomagolóanyagok csökkentése legalább 20%-kal.
  • A műanyag csomagolóanyagok begyűjtésének és újrahasznosításának kapacitásnövelése legalább 25%-kal Európában.
  • Átlagosan legalább 30%-kal növelni az újrahasznosított műanyagok felhasználását a csomagolóanyagokban.

A Nestlé kiemeli: már korábban is tettek lépéseket – a Vittel ásványvíz palackja például használt műanyag palackokból készül -, ám a megvalósítás nem könnyű. Ennek a magyarázata az, hogy az élelmiszerekhez felhasznált műanyag csomagolóanyagoknak mind élelmiszeripari minősítésűnek kell lennie, azaz nem tartalmazhatnak emberre káros anyagokat. Az élelmiszeripari minősítésű újrahasznosított műanyagok előállításához pedig fejleszteni kell az újrahasznosítási eljárásokat. Ennek érdekében 1,5 milliárd franknál többet kíván befektetni az élelmiszeripari óriáscég.

Az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő újrahasznosított műanyagokkal kapcsolatban érthető módon igen szigorú a szabályozás, nem csak az anyagokat, de az újrahasznosítási eljárást is szigorú előírások határozzák meg.

Ami az újonnan gyártott műanyagok felhasználásának csökkentését illeti, a Nestlé jelenlegi csomagolásain kíván változtatni. Jelenleg a Purina állateledeleket és a Nescafé instant kávét érintő csomagolásmentes rendszer tesztelését végzi, illetve együttműködik az újrahasználható csomagolóanyagokkal megvalósított házhozszállítási szolgáltatásokat nyújtó LOOP-pal is. Az első termékek már hamarosan kaphatók lesznek Franciaországban. Ezen túl 250 millió svájci frankos fenntartható csomagolást célzó alapot hozott létre, mely innovatív csomagolási megoldásokat, köztük új anyagokat, újratöltő rendszereket és újrahasznosítási megoldásokat fejlesztő startupokat támogat.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.