Vállalkozás Lengyel Miklós 2020. február. 19. 10:58

Sok német cég megszűnt a minimálbér emelése miatt, de nem bánják

A minimálbér emelése ugyanis összességében növelte a termelékenységet.

A 8 és fél eurós (mai árfolyamon 2850 forintos) minimál órabért öt éve vezették be Németországban, ahol a munkavállalók 15 százaléka ennél kevesebbet kapott 2015-ben. Ez főként a keleti területekre, az egykori NDK-ra volt igaz.

Ők tehát mindenképp örültek, de a kisvállalkozók közül sokan nem tudták kigazdálkodni a minimálbért és csődbe mentek. Épp ez növelte viszont a termelékenységet – mutat rá a University College London (UCL) és a német Munkaerőpiaci kutatóintézet (AIB) által készített tanulmány. A csődbe jutott kis cégekből ugyanis a munkavállalók átmentek a nagyobbakhoz, ahol lényegesen hatékonyabban dolgozhattak – számol be a közszolgálati Deutsche Welle.

A minimálbér bevezetését megelőző években heves vita folyt arról, hogy nem okoz-e nagyarányú munkanélküliséget a béremelés? Ez végül, a fenti folyamatok miatt nem következett be.

A kedvező tendenciák miatt a döntéshozók felemelték a minimális órabért 9 euró 35 centre (3 130 forint). Jövőre újabb emelés következik, így minden bizonnyal 10 euró (3 340 forint) fölé kerül a minimálbér. Sőt, vannak olyan pártok Németországban, melyek 12 eurós minimálbért is bevezethetőnek tartanak anélkül, hogy sérüljenek a munkaadók és a munkavállalók érdekei Németországban.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.