Miközben évről évre egyre kevesebben ajánlják fel az adóegyszázalékot.
Az Etikus Adománygyűjtő Szervezetek a NAV kimutatása szerint idén összesen 481 millió forintnyi szja1%-os felajánlást kaptak, ez 12 százalékos növekedést jelent a tavalyi évhez képest. Összesen 82 ezer magánszemély döntött úgy tavasszal, hogy rendelkezésével olyan szervezet munkáját segíti, melynek az átlátható működése rendszeres monitorozás alatt áll – derül ki a NAV közleményéből.
Olyan szervezetekről van szó, amelyek csatlakoztak a 2012-ben megalakult Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályozó Testületéhez, és fogadták el magukra nézve kötelezőnek az adománygyűjtésre vonatkozó Etikai Kódexet, melynek fő sarokpontjai a hitelesség, törvényesség, átláthatóság és nyilvánosság.
A testületnek jelenleg 35 tagja van, ők az Etikai Kódexnek megfelelően kezelik a hozzájuk beérkező adományokat és tevékenységüket átláthatóan kommunikálják. A tagok „Etikus Adománygyűjtő Szervezet” logót használhatnak, mellyel erősíthetik meglévő és potenciális támogatóik bizalmát.
A testülethez bármely civil szervezet csatlakozhat, aki magára nézve kötelezőknek fogadja el az Etikai Kódexben foglaltakat, és sikeresen átesik a Kódex szempontjai alapján kialakított monitoring folyamaton. A monitorozást a testület kezelőszerve a belépéskor, majd évente ismétlődő rendszerességgel minden tagnál lefolytatja, a tagság megszerzéséről és fenntartásáról a monitorozás eredménye alapján a Testület Etikai Bizottsága dönt.
Nemrégiben írtunk arról, hogy évről évre csökken azok száma, akik felajánlják adójuk 1 százalékát, a rendszer kárvallottjai az egyházak is.
Három év alatt majdnem 400 ezerrel csökkent az adójuk 1 százalékát felajánlók száma. Amíg 2015-ben mintegy 2,2 millióan támogattak valamilyen civil szervezetet, addig 2018-ban már csak 1,8 millióan, ami azért is érdekes, mivel Magyarországon összesen 5,1 millió adóköteles magánszemély van. Az ok egyszerű: amióta a NAV előre megcsinálja a bevallást, sokkal többen felejtenek el gondoskodni az egyszázalékos felajánlásról.