Vállalkozás hvg.hu 2019. július. 06. 19:25

Mit tehet a vállalkozó, ha iparűzésiadó-túlfizetése van, ráadásul elévült?

Az a minimum, hogy jogorvoslattal élhet.

Egy olvasó kereste meg az Adózónát azzal, hogy fővárosi iparűzési adó folyószámláján több éve túlfizetés volt nyilvántartva. Május végén az adóbevallás benyújtásakor kérte, hogy a NAV utalja vissza a többletet. Azt a választ kapta, hogy a túlfizetés több mint fele 2018. végén elévült, ezért ezt nem tudják kiutalni, csak a maradékot.

Az Adózóna szakértője, Verbai Tamás erre úgy reagált, hogy az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 74. § (4) bekezdése értelmében a túlfizetés visszaigényléséhez való jog elévülését követően az adóhatóság a túlfizetés összegét – ideértve a tételes elszámolású fizetési kötelezettséget is – hivatalból vagy kérelemre az általa nyilvántartott, az adózót, a tartozás megfizetésére kötelezett személyt terhelő más tartozásra számolja el, vagy tartozás hiányában azt hivatalból törli.

Az Art. 202. § (1) bekezdése szerint az adó megállapításához való jog annak a naptári évnek az utolsó napjától számított öt év elteltével évül el, amelyben az adóról bevallást, adatbejelentést, bejelentést kellett volna tenni, illetve bevallás, adatbejelentés, bejelentés hiányában az adót meg kellett volna fizetni. A költségvetési támogatás igényléséhez, a túlfizetés visszaigényléséhez való jog – ha törvény másként nem rendelkezik – annak a naptári évnek az utolsó napjától számított öt év elteltével évül el, amelyben az annak igényléséhez való jog megnyílt.

A túlfizetés tehát a fentiek szerint a törvény erejénél fogva évül el, annak nincs jelentősége, hogy az adóhatóság a kérdéses tételt hogyan tartotta nyilván az adófolyószámlán. A kérdéses határozattal szemben is van helye jogorvoslatnak.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.