Vállalkozás hvg.hu 2019. június. 28. 15:07

Még a kenyerünk árát is a Kínában dübörgő afrikai sertéspestis hajthatja fel

Az afrikai sertéspestis terjedése Kínában csökkentette a gabona iránti keresletet, ám a kínai piac fehérjeigényét Európából próbálja kielégíteni, ez viszont a húsárakkal együtt a gabonakeresletet is növeli - fejtette ki a Gabonatermelők Országos Szövetségének elnöke, Petőházi Tamás, az aratási koordinációs bizottság ülése után, amelyről az Agrárszektor tudósított. Itt összegezték a szántóföldi növények várható eredményeit, az aratás idei becsléseit, illetve a már betakarított növények adatait. Ezek szerint az idén közel két százalékkal kevesebb növényt takarítanak be, őszi búzát 935 ezer, őszi árpát 218 ezer és repcét 296 ezer hektáron vetettek. Búzából, aminek az aratása csak a jövő héten kezdődik, nagyjából 5 millió tonna a várakozás, repcéből 916 ezer tonnára, árpából 1,1 millió tonnára számítanak.

A búzából, bár csökken a betakarított mennyiség, még jut exportra is, a hazai igényeket pedig teljes mértékben ki tudják elégíteni. Azt, hogy mennyiért fogják eladni a malmoknak a kenyérgabonát, még pontosan nem lehet tudni, de a GOSZ elnök a világpiaci és európai keresletekre utalva mondta azt, hogy a világpiaci elemzők is kiszámíthatatlannak nevezték az árak alakulását. Óvatos becslők szerint azonban jöhet egy 10-20 százalékos áremelkedés. Megkerestük a Pékszövetség elnökét, hogy kalkulálnak-e azzal, az esetlegesen drágább búza miatt árat kell emelniük, de egyelőre nem kaptunk erre választ. A többi szántóföldi növényből, ha kevesebb is lesz az idén, de jobb árat kapnak érte a gazdálkodók.

„Repcében jók vagyunk” – mondta Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének tiszteletbeli elnöke, aki a tavalyi tisztújításig évtizedeken töltötte be a szakmai szövetség vezetői posztját. Most éppen cégük repcéjének betakarítása közben tudtunk vele beszélni. Elégedett, nem csak a repcetermés mennyiségével, de annak a minőségével is.

„Úgy néz ki, hogy 110-120 forintét átveszi majd a foktói növényolajipari üzeme” – mondta. Itt a minősítés után felárat is kaphatnak a gazdálkodók, amennyiben megfelelő a repce olajtartalma, idén nem lehet ok a panaszra a szakember szerint. Az őszi káposztarepcéből, egy hektárról nagyjából 3 tonna jön le, de ahogy a gabonaszakértő magyarázta, ez a mennyiség tíz-húsz évvel ezelőtt, amikor belelendültek a vetésébe, még csak 2 tonna volt hektáronként. Jó profitot annak a gazdálkodónak hoz, aki a hektáronkénti 4 tonnát is eléri, amit a technológia fejlesztésével lehet elérni. Itt is, mint a gyümölcsnél és a zöldségnél, az egységes, nagyobb mennyiség felé kell haladni.

Ebben nagyon sokat jelentene, ha nem „lepkeszárny” nagyságú táblákban termelnének, sokaknak több darabban is van a földjük, az egyik a falu egyik végén, míg a másik végén a maradék. Vancsura József szerint a tagoltság megszüntetésére is, és az öntözésre is van szándék a szaktárca részéről, főként ez utóbbival lehetne akár meg is duplázni a hozamokat. A GOSZ volt elnöke azt is megjegyezte hazai birtokok nagyságára utalva, hogy nem a nyugati országoktól kell tartanunk, hanem például Ukrajnától, ahol 30 ezer hektáros gazdaságokban 500 hektáros táblákban dolgoznak, nagy, és egységes minőséget kínálva a piacnak.

A gabonatermelésben itthon is az a cél, hogy egységesebb minőséget tudjanak kínálni, ehhez az kell, hogy az engedélyezett 138 fajtából, legfeljebb néhányat vessenek a gazdálkodók, hogy nagy mennyiségben tudjanak betárolni egységes minőségű gabonát.

A búza aratása tehát a jövő héten kezdődhet, Vancsura szerint nincs ok az aggodalomra, mert a hazai piacot el tudják látni majd. Igaz, hogy ősszel nagy volt a riadalom az aszály miatt, de tavasszal megjött a csapadék is, néhol elég hevesen. Ez utóbbi helyenként okozott gondokat, de már annak is van technikája, hogyan vágják le az elfeküdt búzát. Az aratás végét nem lehet megjósolni, de Vancsura szerint, ha feljebb is kúszik valamennyit a búza ára, a kenyér drágulása miatt nem kell egyelőre aggódni.

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.