A kormány centralizálta az informatikai közbeszerzéseket, és ezt olyan honlapon keresztül intézi, amelynek a közbeszerzésbajnok Mészáros Lőrinc cége az üzemeltetője.
Fel kellett függeszteni az informatikai beszerzéseket a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, egy friss jogszabály-módosítás miatt ugyanis már kötelező lett volna a Rogán Antal alá betagolt új Digitális Kormányzati Ügynökség portálján keresztül intézni a közbeszerzéseket, de a műszaki egyetem kancellárjának tájékoztatása szerint éppen csak maga az elektronikus rendszer nem készült el – írta meg a hvg.hu előző héten egy belső levélre hivatkozva.
Mint megtudtuk, a levél kelte után elindították a Digitális Kormányzati Ügynökség (DKÜ) honlapját, amelyen ugyanakkor egyelőre nincs túl sok információ, azt viszont megtudhatjuk róla, hogy a honlapot ki üzemelteti: Mészáros Lőrinc informatikai cége, a 4iG.
Az új szabályok alapján az összes érintett szervezetnek mostantól egy új rendszerben kell bonyolítania a beszerzéseket. Ezek többségét gyakorlatilag már csak a Digitális Kormányzati Ügynökségen keresztül lehet intézni, a következőképpen:
- be kell jelentkezni az új rendszer portáljára,
- fel kell tölteni az „informatikai fejlesztési terveiket, működéshez szükséges beszerzési tervet”,
- ha „előre nem tervezett rendkívüli beszerzési igényeik” merülnek fel, azt is itt kell jelezni,
- a feltöltött terveket, igényeket az ügynökség, illetve az NHIT vizsgálja,
- a beszerzésre a „szakmai véleményeket”, illetve a jóváhagyást is a portálon keresztül kapják meg.
A DKÜ honlapját üzemeltető 4iG-be nemrégiben vásárolta be magát Orbán Viktor barátja, az ország egyik leggazdagabb embere. A cég azóta egymás után nyeri a közbeszerzéseket.
A honlapról az is kiderül, mennyit keresnek a szervezet vezetői. Eszerint a mindösszesen 18 főt foglalkoztató DKÜ vezérigazgatójának bére bruttó 2,755 millió forint. A vezérigazgató Koszorús László korábban fideszes képviselő, illetve a fejlesztési minisztérium fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkára volt, később pedig meg nem erősített információk szerint a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda főtanácsadójaként dolgozott.
Vezetőként tüntetik fel továbbá Siroki Attilát és Takács Józsefet. Siroki a korábban Rogán Antal vezette V. kerület egyik társaságánál (Belváros-Lipótváros Vagyonkezelő) cégvezető, Takács József pedig a T-Systems “más munkavállalója” volt. Egy bizonyos Takács Józsefről korábban sokat cikkeztek, ő volt a T-Systems biztonsági igazgatója, akit a BKK-s e-jegyrendszer bukása után rúgtak ki.
Mint akkor kiderült, számos súlyos biztonsági hibákat találtak abban az online jegyértékesítési rendszerben, amit a T-Systems a vizes vébé kezdetére szállított le a BKK-nak. Az ügy kipattanása után az egyik vezető, aki a T-Systemst képviselte, Takács József volt. Akkor ő nyújtott tájékoztatást a rendszert ért támadásokról és magyarázta meg azt is, hogy a cég miért jelentette fel az egyik hibát bejelentő fiatal diákot. Az ügyben akkor nyomozás indult, a vádat azonban később az ügyészség visszavonta, mivel a cselekmény nem veszélyes a társadalomra.
Kerestük a DKÜ-t, hogy a náluk vezetőként feltüntetett Takács József azonos-e a T-Systems egykori biztonsági igazgatójával, de nem kaptunk választ. Szerettük volna azt is megtudni, miért a 4iG-t választották a honlap üzemeltetésére, a cég milyen szerződés keretében végzi a munkát, és mennyi pénzért, de erre se válaszoltak.