Az idézett megállapítás a felhasználótól származik, és szerepel a kábítószer-fogyasztásról tavasszal készített brit kormányzati jelentésben. A beszámoló a nagy-britanniai drogfogyasztás jelentős, 8 százalékos emelkedésének okait kutatja.
Vince O'Brien, a brit kábítószer-ellenes küzdelem vezetője a Guardiannek elmondta, hogy új, méregerős és méregdrága kokain jelent meg a piacon Nagy-Britanniában. A Calli egy grammjának ára 100 font, miközben korábban ez az ár 40-70 font között mozgott. Őfelsége leggazdagabb alattvalóit célozzák meg ezzel az új droggal a kábítószer-kereskedők, nem eredménytelenül. „Amíg ekkora a kereslet, és ilyen nagy a kínálat, addig nem sokat tehetünk” – vallotta be őszintén a lapnak Vince O'Brien.
Ha elkapnak egy drogkereskedőt, azonnal jön a helyére egy másik. Letartóztatásokkal ezt a problémát nem lehet megoldani
– állítja a tapasztalt parancsnok, aki a piac törvényeit idézi: ha milliók hajlandóak nagy pénzt áldozni a kábítószerre, akkor ebből a bizniszből milliós haszon származik. Márpedig ennek óriási a vonzereje. Miután egyre nagyobb a kereslet a fejlett országok kábítószer-piacán, a termelők sem tétlenkednek. 2012 óta a duplájára nőtt az előállított kokain mennyisége Kolumbiában. A dél-amerikai ország az első számú exportőr, annak ellenére, hogy a helyi hatóságok az USA segítségével évtizedek óta nagy kampányokat folytatnak a termelők és a kereskedők ellen.
Nemcsak a kokain, de a marihuána piacán is ugyanez a helyzet
Ezt állítja két francia újságíró, aki könyvet írt a világkereskedelemről, melynek címe Big Marihuana. Xavier Deleu és Stephanie Loridan azt vizsgálta, hogy vajon a marihuána legalizálása mit változtatott a helyzeten. Kanadában, Kaliforniában és az USA néhány más államában legalizálták a marihuánát, így egy kicsit kifehéredett a biznisz. Ezért is engedélyezték, mert így az államok ebből bevételt remélhetnek, míg korábban csak a kábítószer-kereskedők váltak villámgyorsan dollármilliomosokká, a nagyfőnökök pedig milliárdosokká.
Persze aki túlságosan szem előtt van, az könnyen börtönbe kerülhet, mint El Chapo, a Köpcös, aki mexikói létére lenyúlta a nagy kokainbizniszt az USA-ban. Most életfogytiglani börtönbüntetését tölti az Egyesült Államokban. Mexikóban ugyanis kétszer is megszökött a börtönből, méghozzá a hatóságok támogatásával. Ügyvédei azt állították: a köztársasági elnökök is kaptak védelmi pénzeket Mexikóban. Az érintettek persze cáfoltak, de Latin-Amerikában mindenki tudja: a kábítószer-milliárdok csakis úgy keletkezhetnek, hogy a hazai hatóságok behunyják a fél szemüket.
Venezuela titkosszolgálatának főnökét például az amerikaiak azzal vádolták, hogy a kábítószer-kereskedelem egyik irányítója Latin-Amerikában. A tábornok időközben átállt Maduro elnök ellenfeleinek oldalára. Pompeo külügyminiszter egyből közölte: a titkosszolgálat áruló főnökét azonnal levették a feketelistáról. Feledve tehát a kábítószer-kereskedő múlt, ha most politikailag hasznos szerepet játszhat egykori főnökével szemben Venezuelában.
A kábítószer elleni küzdelem harcosai valószínűleg mindenütt a világon ezért osztják brit kollégájuk véleményét, hogy hatalmas pénzek mozgatják a rendszert, melyet egy-két letartóztatás nem változtat meg. Főként akkor nem, ha Londonban gyorsabban ér a házhoz a megrendelt kokain, mint a pizza.
(Kép: illusztráció)