Euróban egyelőre nem gondolkodik a kormány, de bízik abban, hogy megmarad a 4 százalékos gazdasági növekedés és tovább tudja növelni a foglalkoztatottságot – hangzott el a konvegenciaprogram bemutatóján.
Hazánk már csütörtökön leadta a kormány 2019 és 2023 közötti gazdaságpolitikai céljait és eszközeit tartalmazó úgynevezett konvergenciaprogramot az EU-nak, azt a nagyközönség számára péntek reggel mutatta be Varga Mihály pénzügyminiszter.
Ahogy a programban, úgy a sajtótájékoztatón is inkább a múlttal foglalkozott a tárcavezető, elmondván, hogy az elmúlt években jelentősen csökkentették az adó- és bürokratikus terheket, ezáltal jelentősen nőtt a beruházási aktivitás: csak tavaly 98 projekt kapcsán született pozitív befektetői döntés Magyarországgal kapcsolatban, amelyek 4,3 milliárd euró tőkebefektetést jelentenek. „Nincs okunk szégyenkezni” – vélte Varga.
Ezektől a beruházásoktól pedig elég sokat vár a kormány, erről már Balogh László, a Pénzügyminisztérium pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára beszélt. Mint mondta, ezek a projektek az elkövetkező 1-3 évben „termőre fordulnak”, ami akkora exporttöbbletet hozhat az országnak, aminek következtében aktív kereskedelmi mérleg is kialakulhat – azaz több árut adhat el külföldre az ország, mint amennyit onnan behozunk.
Az adórendszer jövőbeli változásaival kapcsolatban elhangzott, hogy továbbra is kiemelt kormányzati cél a vállalkozásokat és a munkát terhelő adók csökkentése. Ám hiába volt újságírói kérdés is erre vonatkozóan, Varga nem mondott konkrétumokat, csak annyit, hogy még dolgoznak a jogszabályokon, illetve megemlítette, amit eddig is lehetett tudni: júliustól 2 százalékponttal csökken a szociális hozzájárulási adó.
A pénzügyminiszter megemlékezett arról is, hogy a legutóbbi adatok szerint 3,5 százalékon áll a munkanélküliség, miközben 4,5 millió ember dolgozik. „Még mindig van ugyanakkor egy inaktív réteg, akiket vissza lehet segíteni a munka világába” – hangsúlyozta Varga, aki szerint ilyen lépés lehet a mobilitás elősegítése, a kisgyermekesek, a közmunkások, illetve a nyugdíjasok továbbfoglalkoztatása a versenyszférában.
Bár a tárcavezető kiemelte azt is, hogy 2018 két számjeggyel nőttek a fizetések Magyarországon, és az idei első év hónapjaiban is ez látható, arról már nem beszélt, hogy a konvergenciaprogram szerint is vége a 10 százalék feletti béremeléseknek.
Eurónk ugyanakkor egyelőre nem lesz, legalábbis Varga Mihály szerint „a kormánynak nem szándéka, hogy olyan övezethez csatlakozzon, amelynek jelenleg is változnak a szabályai, átalakulás alatt áll az övezet”.