Július 1-től indítja „Növekedési Kötvényprogramot” (NKP) a Magyar Nemzeti Bank. A részletszabályok ma jelentek meg az MNB terméktájékoztatójában.
Fejlett piacgazdaságokban a vállalatok nem kizárólag banki hitelekkel vagy tőzsdei részvénykibocsátásokkal finanszírozzák saját tevékenységüket. Erős szerepet kapnak a kötvények is. A kötvény nem más – kisebb leegyszerűsítéssel –, mint a bank kihagyásával megvalósított közvetlen hitelfelvétel a megtakarítóktól. Egy jól működő kötvénypiac jelentős mértékben hozzájárulhat a vállalatok növekedésének hatékony finanszírozásához.
Magyarországon a vállalati kötvények kibocsátása mind európai, mind regionális összehasonlításban elenyésző. Ezen kíván változtatni az MNB Növekedési Kötvényprogramjával. Az NKP keretében 300 milliárd Ft értékben vásárolhat a jegybank vállalati kötvényeket. Az MNB-nek a programmal az elsődleges célja a kötvénykibocsátások élénkítése, a vállalatok „rászoktatása” erre a finanszírozási formára. 2015-ben az MNB a Növekedési Hitelprogramjával (NHP) sikeresen elérte, hogy érdemben élénküljön a válság után drasztikusan visszaesett vállalati hitelpiac. A cél itt is ugyanez. A különbség annyi, hogy az NHP esetében a hitelt a bankok helyezték ki (és az MNB „csak” a forrást biztosította), addig az NKP-nál közvetlen vásárlóként jelenik meg a piacon.
Ma a vállalatok kötvénykibocsátási kedvét visszafogja a nehezen becsülhető kereslet is. Az NKP megjelenésével kiszámíthatóbbá válik egy-egy kibocsátás sikere. Az MNB vásárlása a tervek (remények) szerint önmagában bizalomerősítő tényezőként fog szolgálni a piaci szereplők számára.
Az MNB weboldalán elérhető terméktájékoztató az értékpapír-vásárlások részletes feltételeit tartalmazza a kibocsátó vállalatokra, a kibocsátás módjára, a megvásárolható kötvények paramétereire, a hitelminősítésre, az elsődleges és másodlagos piaci jegybanki vásárlásokra, valamint a tőzsdei bevezetéssel kapcsolatos elvárásokra vonatkozóan.