Kihátrálhat Magyarország a paksi atomerőmű bővítési projektjéből, és ennek nincsenek kötbér -, vagy kártérítési következményei. Legalábbis ezt hámozta ki a HVG a projekt részlegesen nyilvánosságra hozott szerződéséből. Számos kérdésre azonban nincs válasz.
A részlegesen megismerhető angol nyelvű kontraktust (a szerződés nyilvánosságra hozataláért a HVG és Jávor Benedek EP képviselő is pert indított, ezek eredményeként születtek meg a bírósági döntések), a Paks II. Zrt. a cég honlapján tette közzé. Számos fontos pontot, köztük a teljesítési határidőket és a fizetési feltételeket azonban kitakarták, mert a bíróság döntése szerint ezek közzététele az üzleti titok aránytalan sérelmével járna.
A részlegesen megismerhető dokumentum legmeglepőbb eleme, hogy a projektből egy meghatározott ponton, különösebb következmények nélkül ki lehet szállni. Legalábbis a HVG cikkének szerzője erre a következtetésre jutott a szerződés alapos áttanulmányozása után. A dokumentum szerint a beruházás két fázisra van bontva, a másodiknak (ekkor kell átadni a területet és ekkor indul az érdemi építés-szerelés) külön kezdőnapja van. Ez lehet az a pont, amikor a magyar fél minden jel szerint dönthet úgy, hogy nem kéri a folytatást, és ennek nincsenek kötbér-, vagy kártérítési következményei - olvasható a hetilap legfrissebb számában. De mi van a szerződés felmondására vonatkozó pontokban, mennyit és mikor kell fizetni az esetleges felbontásért? Hol tart most a beruházás? Vajon tényleg megvette volna a Roszatom Orbán Viktornak az RTL Klubot? Kérdések és válaszok az e heti HVG-ben.