Vállalkozás hvg.hu 2019. március. 29. 16:26

Ott épül munkásszálló Ferencvárosban, ahol ez egyébként tilos

A kerület a beruházókkal szokta megíratni a módosított építési szabályzatokat.

Elvileg egy 96 egységes lakóház épül Külső-Ferencvárosban, az Illatos út közelében, amelyet valójában munkásszállóként fognak használni – írja a 444.hu.

A lap azt írja, amellett, hogy a négy lakószárnyból álló épülettömb jókora blokkjait egymáshoz irreálisan közel építették, úgy fogják munkásszállóként használni az épületet, hogy a kerületi építési szabályzat ezen a környéken jelenleg nem engedélyezi munkásszálló építését. Az épület a Bayer Construct nevű építőcégnek a saját munkásszállása lesz, amelyik több más mellett az MTK-pályát felhúzta és az Új Puskás Stadiont is építi.

Baranyi Krisztina független kerületi képviselő szerint a IX. kerületben több esetben is úgy kezdtek építkezésekbe, hogy ahhoz a kerületi építési szabályzatot módosítani kellett, ilyenkor a kerület először egy “tervezési szerződést” köt a beruházóval és egy építészirodával arról, hogy az iroda a beruházó költségén megírja a Kerületi Építési Szabályzat azon módosítását, ami legalizálja, hogy az adott helyen megépülhessen a szóban forgó épület.

Ezután egy úgynevezett “településrendezési megállapodást” köt az önkormányzat a beruházóval, amelyben a beruházó vállal valamit cserébe azért, hogy az önkormányzat megszavazza a módosítást, ez lehet pénz, vagy valami más, az önkormányzatnak fontos dolog megépítése is.

A munkásszálló esetében a "tervezési szerződést" Bácskai János polgármester 2018. december 14-én írta alá a Bayer Constructtal, egy másik beruházóval és egy építészirodával, amikor az építkezés már javában zajlott.

A kerület megerősítette a lapnak, hogy először háromoldalú szerződést kötnek az építési szabályzat megírására az egyes projekteknél, de szerintük "az önkormányzat csak a KÉSZ eljárásának megindítását vállalja, annak eredményessége azonban sok kívülálló tényezőtől is függ, így a szavazás akár a beruházói akarattal ellentétes is lehet".

Ugyanakkor hozzátették, hogy "az is igaz, hogy az átlátható, kölcsönös előnyökön alapuló ferencvárosi fejlesztések eddig nem kaptak képviselő-testületi elutasítást".

Az önkormányzat szerint viszont "a településrendezési megállapodásokon kívül nincsenek 'további háttérmegállapodások', amelyek garanciákat adnak az építési vállalkozóknak".