2019. január. 31. 06:41 hvg.hu Utolsó frissítés: 2019. január. 30. 14:41 Vállalkozás

Egy hónapnyi vásárlással még csak a bolti dolgozók bérét fizetjük ki

Másfélszeresére nőttek a boltosok bérköltségei, 2018-ban több mint egymilliárd forintot fordítottak bérre és a kapcsolódó költségekre a vállalkozások.

A munkaerőhiány és a minimálbérek kötelező emelése miatt év közben is folyamatosan emelni kellett a boltos béreket. Ha keveset adnak, elmegy a dolgozó – akár pár ezer forintos bérkülönbség miatt is -, ha sokat, odébbáll a vásárló – írja a blokkk.com szakportál.

A legutóbbi statisztika szerint 2018-ban a boltokban 11 százalékkal emelkedtek a keresetek, ezen belül a fizikai dolgozóké (azaz az eladóké, pénztárosoké, árufeltöltőké és raktárosoké) 14 százalékkal. Az átlag mögött természetesen széles a spektrum: míg az Aldinál havonta 300 ezer forintos bruttó bér is elérhető, sok kisboltos csak 200 ezer forint alatti bruttó bért alatt tud kínálni a dolgozóinak.

2018-ban 1 milliárd 50 millió forintot költöttek bérre és a kapcsolódó bérköltségekre a boltos vállalkozások úgy, hogy a járulékcsökkentések nyomán jelentős összegeket spórolhattak meg. Mivel a vásárlók egy erősebb hónapban hagynak ennyi pénzt a boltokban, egy hónapnyi vásárlással tulajdonképpen csak a bolti béreket fizettük ki.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 31. 20:15

„A válásra nem szabad úgy gondolni, mintha szörnyűség lenne, a szörnyűség a rossz kapcsolat”

A magyar társadalom még mindig erősen hiszi, hogy a házasságban élők boldogabbak, ezzel együtt a gyerekek egyharmada házasságon kívül születik, még ha ezt a döntéshozók nem is hajlandók tudomásul venni. Miért adják egyre többen válásra a fejüket ötvenes-hatvanas, sőt hetvenes éveikben? Melyek a leggyakoribb válóokok, és hogyan hat vissza a szegénység a házasságok tartósságára? Ezekről is beszélgettünk Tóth Olgával, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének munkatársával.