A Szöultól délre fekvő Seongnam településen buldózerek dolgoznak. A hatalmas munkagépek eltüntetik a föld színéről az ország legnagyobb kutyahúskomplexumát.
Valójában hat üzemről van szó, ahol a tenyésztőktől beszerzett állatokat tartották, majd megölték és feldarabolták. Az állatvédők szerint elképesztően brutális módon: az áramütéses kivégzés, majd a tetem szétdarabolása a leendő sorstársak szeme láttára történt, hiszen a ketrecekben tartott állatok ugyanabban a hatalmas üzemcsarnokban voltak. Sokéves jogi, bírósági harc eredménye a döntés: az illetékes szöuli bíróság az üzem felszámolását engedélyezte a kisváros önkormányzatának és a folyamat el is kezdődött, a kutyavágóhíd helyén közpark létesül.
A statisztikák szerint 2017-ben egymillió kutyát ettek meg Dél-Koreában, ahol a kutyahús, a tradíciók szerint, ünnepi csemege. De az idők változnak. Egy ugyancsak tavalyi felmérés szerint az ötvenmilliós Dél-Korea lakosainak hetven százaléka nem eszik kutyahúst, viszont kb. tízmillióan tartanak házi kedvencet, főleg kutyát. A megkérdezettek negyven százaléka szerint kellene csak betiltani a kutyahús forgalmazását, és hatvanöt százalék véli úgy, hogy a többi állathoz hasonló módon, relatíve „humánusan” végezzék a kutyák a vágóhidakon.
Bármilyen fura, de Dél-Koreában nincs törvény a kutyavágóhidak és húsüzemek működtetéséről. Vagyis az ágazat, amely még most is jelentős, a szürkezónában van. A fiatalok tabu témának tartják a kutyatenyésztést, és nem esznek kutyahúst. Az egyre befolyásosabb állatvédő szervezetek pedig a totális tiltás mellett vannak. Példaként emlegetik Hongkongot, ahol már tavaly betiltották a kutyahús forgalmazását. Ez a jelek szerint előbb-utóbb Dél-Koreában is megtörténik. Ettől persze illegálisan még működni fognak az állattenyésztő telepek és a kutyavágóhidak. Már csak azért is, mert például Kínában és Vietnamban is különleges ünnepi csemege a kutyahús, és a hatóságok szigora, némi kenőpénzzel, simán kijátszható. (via AFP)