Dél-afrikai egyetemisták jegyzik a szabadalmat, melyet a korallképződés elve alapján fejlesztettek ki.
A Fokvárosi Egyetem diákjai az emberi vizelethez homokot és baktériumot kevernek, ez szilárdul szobahőmérsékleten téglává. A kutatást vezető egyetemi tanár, Dyllon Randall szerint ugyanilyen elv alapján képződnek a korallok is az óceánban.
Míg a hagyományos téglát magas hőmérsékleten (1400 fokon) kell kiégetni, mely során jelentős mennyiségű szén-dioxid kerül a levegőbe, a mérnöktanulók által kifejlesztett megoldás teljesen környezetbarát.
A diákok a vizeletet férfivécékből gyűjtötték. A maradékból mikrobiális karbonátos ülepítéssel ún. biotéglákat növesztenek.
A baktériumok olyan enzimet termelnek, amely lebontja a karbamidot a vizeletben, kalcium-karbonátot képezve, amely a homokot kemény, szürke téglákká változtatja.
A téglák keménysége és formája tetszés szerint változtatható, akár a mészkő keménysége is elérhető, ha az átlagos négy-hat napnál tovább hagyják száradni. A szilárdulás során ammónia szabadul fel, de a kellemetlenek szagok 48 óra elteltével elillannak. A tégláknak nincs egészségkárosító hatásuk.
Néhány éve egyébként az Egyesült Államokban is kísérleteztek azzal, hogy vizeletből téglát állítsanak elő, ott azonban szintetikus vizeletet használtak, melynek előállítása rengeteg energiát emésztett fel – írta a BBC.