Vállalkozás Lengyel Miklós 2018. július. 24. 13:09

Legyetek emberek! Rugalmas munkaidőt sürgetnek a brit szakszervezetek a hőhullám miatt

Nem épp leányálom egy pékségben dolgozni ilyen hőségben – hangsúlyozta sajtóértekezletén a brit TUC szakszervezeti tömörülés főtitkára. Frances O'Grady kérte a menedzsereket, hogy vegyék figyelembe a hőséget, amely már napok óta tart Nagy-Britanniában.

A meteorológiai előrejelzések váltak a legnépszerűbb médiatémákká – írja a londoni Daily Mail. A hétvégén 35 fokos hőség is lehetséges, amely Nagy-Britanniában rendkívülinek számít. A briteket egyáltalán nem vigasztalja, hogy Japánban 40 fokot is mutatnak a hőmérők, a forróságnak ott már 80 halálos áldozata van. A közegészségügyi hivatal arra szólítja fel Nagy-Britannia polgárait, hogy délelőtt 11 és délután 3 között ne menjenek a napra.

Könnyű azt mondani, de mit csináljanak például a szerencsétlen gárdisták, akiknek régi világbeli díszes egyenruhában és díszsisakkal kell hirdetniük a múlt dicsőségét a tűző napon? A katonák nyári menetgyakorlatain sem veszik figyelembe a rendkívüli időjárást. A munkahelyeken is ragaszkodnak a főnökök a hagyományos öltözethez. Ezért fordult most a szakszervezetek főnöke a menedzserekhez: engedjék meg a hőségtől fuldokló alkalmazottaknak a kissé lezserebb öltözéket. Persze nem mindenki lehet sortban vagy pólóban, de a szigorú öltözködési szabályokon lehet enyhíteni a hőhullám miatt – hangsúlyozza a TUC főtitkára.

A másik javaslata a rugalmas munkaidő. Ott még nem tart, hogy szieszta időszakot kérjen a britek számára is, de javasolja, hogy húzzák szét a munkaidőt. Ennek meglenne az az előnye, hogy a metrón nem lenne olyan nagy zsúfoltság, ami ilyen melegben különösen nehezen elviselhető. A tartós hőség rontja a koncentrálóképességet, és csökkenti a munka hatékonyságát – ezt az alapvető igazságot minden menedzseri kézikönyv tartalmazza. Csakhogy a légkondicionálás pénzbe kerül. Ezért aztán sok helyen nem viszik túlzásba a munkahelyek hűtését. Hiába hirdet hőségriadót az országos közegészségügyi hivatal, ha a cégek nem akarnak túlságosan sokat áldozni azért, hogy a munkahelyeken elviselhető legyen a meleg.

A hőhullám megosztja a turisztikai ipart, amely Nagy-Britannia egyik legfontosabb bevételi forrása. Egyrészt csúcsra járnak a külföldön vakációt szervező cégek, aki teheti, menekül a hőhullám elől Nagy-Britanniából. Csakhogy hova? A hagyományos mediterrán üdülőhelyeken még nagyobb a hőhullám hatása, Görögországban például eddig 50-en haltak meg a hőség következtében kialakult tüzek miatt. A hazai turizmusban érdekelt cégek pedig arra ösztönzik a polgárokat, hogy fütyüljenek a hőségre! Élvezzék a napot, élvezzék az életet! Örüljenek neki, hogy ezért immár nem kell Itáliába, Spanyolországba vagy Görögországba utazni, hanem megvan itthon is.

Ahol 1978 óta nem volt ilyen hosszú hőhullám – írja a Daily Mail, amely valószínűnek tartja, hogy ez a rekord is megdől majd, hiszen még a júliusnak sincsen vége. A bulvárlap portálján egy meteorológus állandóan szorgalmasan magyarázza a pillanatnyi helyzetet, hogy minden brit polgár tudja: mire számíthat szűkebb pátriájában a következő napokban, hol lesz hőségriadó. Őfelsége gárdistái pedig továbbra is állnak az őrhelyen díszegyenruhában, miközben csöpög az arcukról a verejték.