Újabb kísérletet tesz az állam a gazdaság fehérítésére: az online kasszák és az ekáer után július 1-jétől bevezeti az online számlázást. Könyvelőknél jártunk.
- Várjál, ide még technikai usert is meg kell adni, nem?
- Azt hiszem.
Két könyvelő hajol össze Budapesten, egy könyvelőirodában, azt találgatják, hogyan lehet az ügyfeleket regisztrálni a július 1-jétől érvényes online számlázási rendszerbe. Az asztalon A4-es papír, rajta a megoldás – így haladnak, lépésről lépésre. Alig néhány napja, hogy nekigyűrkőztek a feladatnak, és még mindig ízlelgetik az új kifejezéseket: tanulják, hogy mit jelent a kulcsgenerálás és az aláíráskulcs.
– Ezek ahhoz kellenek, hogy az adatokat továbbítani lehessen a NAV-hoz – magyarázza az egyikük.
Átlagos informatikai tudással nem biztos, hogy érdemes belekezdeni – mondják, elképzelésük sincs, hogyan állják a sarat azok a vállalkozók, akiknek könyvelőjük nincs, és korábban nem kellett online számlázással foglalkozniuk. „Megsaccolni nem tudom, mennyi idő, mire egy ügyféllel végzek” – mered tanácstalanul a képernyőre egyikük. „És ez csupán a regisztráció, hol van még a számlázás?” – teszi hozzá kolléganője.
Nincs könnyű dolguk, sokat kell bogarászni és gépelni: „van olyan cég, ahonnan hat kapcsolattartó adatait is fel kell vinnünk, egyenként, mert a program nem engedi a másolást. "Ez az eddigi rekordunk” – mesélik. Ráadásul az oldalt, ahol regisztrálni lehet, menet közben is fejlesztik: „korábban még minden adat kellett a személyi igazolványból, most már elég az adóazonosító is”. Regisztrálni csak az tud, vagy csak azt lehet, akinek van hozzáférése az ügyfélkapuhoz, gondoskodott a másodlagos kapcsolattartóról és a technikai felhasználóról. Magyarul olyan számlázási programot szerzett be, amely közvetlenül összeköthető az adóhatósággal.
A Pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint eddig 55 ezren regisztráltak. A java még hátra van, a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete ugyanis úgy számol, hogy a 200 ezret is megközelítheti az adatszolgáltatásra kötelezettek száma.
Van, aki fellélegezhet, van, aki nem |
„Nem ússzuk meg” – utalnak a könyvelők arra, hogy vasárnapig még rengeteg vállalkozást kell lajstromba venniük. Akkor, július 1-jén lép ugyanis életbe az a szabály, amely szerint a korábbi, egymillió forint helyett már a 100 ezer forintot elérő áfatartalmú számlák adatait is be kell küldeni a NAV-hoz. Ráadásul egy új rendszerben, amelyet online számlázásnak is becéznek. Ez az intézkedés minden olyan vállalkozót érint, aki 100 ezer forintnál nagyobb áfatartalmú pénzről állít ki áfás számlát, legyen egyéni vállalkozó vagy magyar adószámmal rendelkező, külföldi cég. Ha az áfa nem éri el a 100 ezer forintot, a vállalkozónak nincs jelentési kötelezettsége, vagyis a kisebb bevételű cégeknek nincs dolguk. Ahogyan azoknak sem, akik áfamentesek. |
A kormány a változtatást – az online pénztárgépekhez és az Elektronikus Közúti Áruforgalmi Rendszerhez, ismertebb nevén az ekáerhez hasonlóan – azzal indokolta, hogy
- tovább kell fehéríteni a gazdaságot,
- növelni kell az államkassza bevételeit,
- tehermentesíteni kell a vállalkozókat.
Úgy számolnak, azzal, hogy a számlázóprogramokat bekötik a NAV-hoz, 50 ezermilliárd forintnyi forgalom válik egycsapásra láthatóvá a hivatal számára. Épp ez az, amitől tartanak a vállalkozók, hogy – ahogyan az internetes fórumokon írták – „egy-egy ilyen információs adatbázis aranyat érhet”. Egy hozzászóló szerint, ha „valakinek, a hatalom közeléből megtetszik egy cég, hatékonyabban rá tudja tenni a kezét, ha látja a számlákat”. Mások azt is elképzelhetőnek tartják, hogy egy multit érdekli majd egy másik multi megrendelése, „így a cég hiába csinál a saját háza táján magas szintű informatikai biztonságot, a NAV-tól akkor is elhordják az adatait”.
Nagy Testvér
„Felröhögtem” – mondta egy vállalkozó a hvg.hu-nak arra reagálva, hogy a kormány szerint ezzel az intézkedéssel jelentősen csökkennek majd a vállalkozások adminisztrációs terhei. „Fizetem azt az embert, aki majd feltöltögeti a papírszámlákat, az új számlázóprogramot, és gondolom, a könyvelő sem jön majd azzal, hogy fizessek neki kevesebbet, mert már minden online van” – tette hozzá.
Merthogy nem elég a számlázóprogramot bekötni a NAV-hoz, a kézzel írt számlákat is egyenként jelenteni kell, ha az áfa itt is eléri a 100 ezer forintot.
A rendszer eredetileg tavaly nyáron indult volna, végül halasztottak egy évet, hogy legyen idő a felkészülésre. A NAV szerint mára ez sikerült, noha az utolsó pillanatig, július 1-jéig a hét minden napján, az ország minden pontján oktatják a könyvelőket és a vállalkozókat. A 24.hu-nak nyilatkozó informatikusok szerint még ez is kevés. Nekik az a tapasztalatuk, hogy
- az ügyfelek nem tudják megcsinálni a regisztrációt,
- nincsenek tisztában azzal, hogy a számlajelentés is az ő dolguk lesz.
Van, aki szerint a NAV-nál nem indult el időben a fejlesztés, más azt furcsállja, hogy az adóhivatal nem nemzetközileg elfogadott programot használ, hanem saját felületet talált ki, ami eléggé zavaros, gyakori a leállás, gond van az űrlapok kitöltésével.
Egyes szakemberek szerint számos hibás program kerül majd piacra, és velük együtt vérzik el az online számlázás is.
Milyen a tökéletes NAV-álló rendszer?
A mikro-, kis- és középvállalkozásokra specializálódott Számlázz.hu csapata is úgy gondolja, azoknak a vállalkozóknak, akik eddig is törvényszerűen működtek, és tökéletesen NAV-álló számlázórendszert használtak, nem kell aggódniuk, az újabb adatszolgáltatási kötelezettség nekik nem okoz majd gondot. Stygár László, a cég szolgáltatás-fejlesztési vezetője a hvg.hu-nak ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, „nem biztos, hogy tömegesen léteznek Magyarországon olyan vállalkozások, amelyek az összes számlájukat azonnal láthatóvá szeretnék tenni az adóhatóság részére”. Nekik jelenleg 76 ezer ügyfelük van, közülük eddig ötezret sikerült regisztrálni.
Stygár László úgy látja, a kézi számlatömbhöz képest az állami számlázó mindenképp hatalmas ugrást jelent, noha az ingyenes online számlázóprogramnak eddig csak a hírét hallották, magát a rendszert nem látták. Így egyelőre azt sem tudják megmondani, hogy versenytársuk lesz-e az állam vagy sem, és kell-e kisebb forgalomra számítaniuk amiatt, hogy az állam ide is beteszi a lábát. A Pénzügyminisztérium is mindössze annyit közölt, az állami online számlaprogramot ingyen használhatja minden olyan vállalkozó, aki eddig számlatömböt töltött.
Nem hőzöngeni kellene, hanem felvenni az új világ ritmusát
– ezt már Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének alelnöke mondta, utalva az indulás döccenőire. Szerinte ennek nem kell nagy jelentőséget tulajdonítani, az a lényeg, hogy „gagyi program ne kerüljön piacra”, így nem fordulhatna elő az, ami 2014-ben az online pénztárgépekkel: lefagytak.
Az informatikusok azonban úgy látják – tesztidőszak híján –, könnyen előfordulhat, hogy
- a rendszer nem küldi majd be a számlát,
- vagy beküldi, de a NAV visszadobja, mert hibás lesz.
Június 22-ig több mint kétmillió számla érkezett az online tesztfelületre – közölte a Pénzügyminisztérium. Ha élesedik a rendszer, a NAV-nak akár több milliárd darabnyi online számlát is fel kell tudni dolgozni. Erre nemcsak az informatikusok, de a könyvelők is kíváncsiak. És attól is tartanak, ha ők vagy a vállalkozók mulasztanak, az adóellenőrök senkire és semmire nem lesznek tekintettel, hiába ígérnek most nagyfokú méltányosságot. Egy biztos, a büntetés borsos lesz: számlánként 500 ezer forint.