Modern népmesébe illik a nyugat-skóciai Ulva szigetének története. Ez a 4,6 hektáros csoda sokak szerint Észak-Európa egyik legszebb, természetes állapotban lévő szigete.
Ide csak komppal lehet eljutni, és a szigeten nincs aszfaltozott út. Remek a kilátás a tengerre, a szomszédos szigetekre. Továbbá: van egy sok hálószobás, kastélynak is beillő vendégház, egy söröző, egy teaház és egy templom is. A szigetet tavaly júliusban hirdette meg eladásra a tulajdonos, Jamie Howard, egy brit arisztokrata család tagja, 4,8 millió euróért – írja az AFP. De rajta kívül még vagy tucatnyian élnek a szigeten brit állampolgárok, akik mellesleg skótnak vallják magukat. Ők a brit törvények szerint helyi lakosként befolyással bírnak a tulajdonjogra. Úgy gondolták, hogy a sziget egyedi szépségeinek és történetének végét jelentené, ha egy közel-keleti vagy egy orosz oligarcha venné meg potom ötmillió euróért az európai mércével szinte egzotikus földdarabot.
Az őshonosok tehát összefogtak, megkapták a skót helyi kormányzat támogatását is, de ez kevés lett volna. Ezért kampányt indítottak a neten:
Adakozzatok, hogy a legszebb skót sziget skót maradjon
Végül 500 magánszemély és szervezet mélyen a zsebébe nyúlt, és összejött a vételár: Ulva szigetét az ott élő őslakosok vették meg kb. ötmillió euróért. A sajtónak adott nyilatkozataik szerint nem maguknak, hanem Skóciának, és igyekeznek az eddig is vonzó látványosságot még inkább felpörgetni. Vagyis megőrizni skótnak, és ide csábítani az északi tengeri partvidékek iránt érdeklődő turistákat. Ráadásul kulturális aduik is vannak, hiszen több neves író, például Walter Scott is járt itt. Sőt, a legenda szerint, itt írta meg egyik leghíresebb regényét, az Ivanhoe-t.