Akadozik a kormányzati informatikai rendszer
Nem tudja létrehozni egyéni vállalkozását? - panaszkodjon közvetlenül az illetékes minisztériumi főosztályvezetőnél - ezt javasolja legalábbis a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete.
"Az egyéni vállalkozók számára húsvéti ünnepek alatt is "döcög" a kormányzati informatikai rendszer. Sajnos nem tudnak az ünnepek úgy eltelni, hogy ne kelljen szembesülni a kormányzati informatikai rendszerek hibás működésével" - írja közleményben a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete. Eszerint az egyéni vállalkozás jelenleg kizárólag online ügyintézés keretében hozható létre, vagy módosítható. Az egyéni vállalkozókat kezelő portál és az általa generált hivatali kapcsolatok azonban a húsvéti ünnepek alatt sem működnek jól - a könyvelők szerint. Az egyesület úgy véli, főként a következő napon hatályosuló szüneteltetés és az egyéni vállalkozás indításával kapcsolatos bejelentés feldolgozási késedelme okozhat joghátrányt.
Az egyesület álláspontja szerint az ilyen joghátrányok kiküszöbölésére van jogi lehetőség, bár annak konkrét lebonyolítását a jogszabály nem írja le. "Sajnos a minisztérium egyelőre nem vizsgálja ki automatikusan a sikertelen kérelmezéseket, ezért azokat haladéktalanul panasz formájában kell jelezni, de nem 1818-as számon, hanem e-papíron, panaszként" - fogalmaz a közlemény, amelynek végére odaírták az ügyben illetékesnek mondott belügyminisztériumi főosztályvezető és helyettesének elérhetőséegit is.
Az ügyfélkapu főoldalán olyasmiről nem írnak, ami miatt a könyvelők panaszkodnak, arról olvasható tájékoztató, hpgy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetben (OGYÉI) 2018. március 31-én 0.00 órától 2018. április 3-án 9.00 óráig az elektronikus ügyintézés az informatikai rendszerek karbantartása miatt szünetel.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.