Vállalkozás hvg.hu 2018. március. 27. 11:53

10 millió dollárnyi bitcoinba kerültek, most világkörüli turnéra indulnak Mandela kezei

Nehezen bár, de akadt vevő az aranykezekre.

A műkereskedelem egyik legbizarrabb adásvétele zajlott tegnap, amikor több mint egy évtized után végre vevőre talált a Nelson Mandela kézlenyomata alapján készített négy aranyszobor. Az új tulajdonos 10 millió dollárt adott értük - igaz, bitcoinban.

A Dél-Afrikából származó, Amerikában élő üzletember, Malcolm Duncan 2007 óta próbálja eladni az aranykezeket, de ezt a proveniencia, azaz a műtárgy eredetét igazoló anyagok ellentmondásai meghiúsították - írta a Bloomberg. A vevőről keveset tudni: az Arbitrade nevű, Ontario-beli kriptovaluta cég állítása szerint néhány hét múlva lép ki a piacra, ügyvezetjük pedig azt állítja,  a bitcoinok mögött valódi pénzt, például bizonyos százalékban aranyat is forgatnak majd. Mandela kezei azonban egyszeri vételnek bizonyultak, a cég ugyanis nem műtárgyakban, hanem inkább aranyrudakban gondolkodik.

Az összesen több mint 7 kilót nyomó aranykezekkel egy Mandeláról edukáló, világkörül kiállítást szervez az Arbitrade. A „Mandela-művészetnek” egyébként hagyománya van a dél-afrikai piacon; miután Mandela kiszabadult a börtönből, relikviák sokasága árasztotta el a műkereskedelmet, melyek árazása sok fejtörést okozott a vevőknek, és több botrány is kirobbant velük kapcsolatban. Számos „műtárgyat” Mandela rendelkezésére semmisítettek meg.