Nem elég, ha dió van benne, a bejglinek más előírásoknak is meg kell felelnie. A Nébihtől kértünk jó tanácsokat a karácsonyi sütemény vásárlásához.
Mit kell tartalmaznia bejglinek?
És ha nem hívják bejglinek, bármi lehet?
Vannak termékek, amelyek megnevezésében nem szerepel a bejgli vagy a beigli kifejezés, de külsőleg ugyanúgy néznek ki. Ilyen termékek például a „tekercsek”.
Ezeknek is meg kell azonban felelni bizonyos szabályoknak. Az omlós tekercseknek például a sütőipari termékekről szóló Magyar Élelmiszerkönyv „Omlós tésztából készült finom pékáruk”-ra vonatkozó előírásának.
Ebben a kategóriában a töltelék mennyisége, összetétele nem kötelezően előírt, a gyártmánylapon kell megadni ezeket (pl. töltelék aránya nem kell, hogy elérje a bejglikre kötelezően előírt legalább 40 százalékot). Többségük kevesebb töltelékkel és más kevésbé értékes alapanyagokból készül, és az áruk is alacsonyabb, mint a bejgliknek.
A vásárlók mire ügyeljenek bejgli vásárlásakor?
- Olvassuk végig a termék jelölését, figyeljünk a megnevezésre (beigli/bejgli, tekercs)
- Megvásárlás előtt mindig ellenőrizzük a csomagolás és a termék épségét, szakadt csomagolású vagy érezhetően, illetve láthatóan töredezett bejglit ne vegyük meg.
- A csomagoláson mindig ellenőrizzük a minőségmegőrzési időt.
- Az összetevők között nézzük meg, hogy miből áll a bejgli, pl. a 40%-nál kevesebb tölteléket tartalmazó bejgli biztosan nem felel meg a jogszabályokban leírtaknak. A megjelölt töltelékben figyeljük a jellegét meghatározó anyag mennyiségét (pl. a 40%-nyi mákos töltelékben legalább 40% máknak kell lennie.)
Ellenőrzi a hivatal a termékeket?
Az élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró járási hivatalok szakemberei – a Nébih koordinálásával – évek óta végeznek a karácsonyi ünnepkörhöz kötött szezonális ellenőrzéseket, amelyek során mind az élelmiszereket előállító létesítményekben, mind pedig a boltokban végeznek ellenőrzést és mintavételt a hagyományos karácsonyi ünnepi termékeknél, beleértve a bejglit, szaloncukrokat és más édességeket – tudtuk meg a hivataltól.
Az ellenőrzés az előállítás és forgalmazás higiéniai feltételein túl kiterjed arra is, hogy a termékek címkéje megfelel-e az előírásoknak, az összetétele pedig annak, amit a Magyar Élelmiszerkönyv, illetve a Megkülönböztető minőségi jelöléssel ellátott sütőipari termékekről szóló irányelvben előírt fizikai, kémiai paraméterekre. Természetesen érzékszervi vizsgálatot is végeznek, és azt is ellenőrzik, hogy a termék azt tartalmazza-e, amit ráírtak.