Ezt sugallja egy tanulmány, amit 24.hu szemlézett. De mégis úgy tűnik, a 90-es évek nemrég elhunyt sztárvállalkozójának fő tevékenysége a trükközés volt.
Stadler József bűnözés nélkül is sikeres vállalkozó lett volna, áll a 24.hu cikkének címében, majd ismertetnek egy tanulmányt, amely az akasztói, 66 évesen elhunyt vállalkozó stiklijeit veszi át tudományos jelleggel – azt sugallva, hogy Stadler ezek nélkül is sikeres lett volna. Csak kevesebb profitja lett volna.
Bezsenyi Tamás kriminológus, az NKE oktatója egy kutatás keretén belül foglalkozott Stadlerrel. Azt állítja, hogy a vállalkozó esősorban nem adócsaló volt, hanem sikeres vállalkozó. De erre leginkább a vállalkozói indulás, az 1988-tól alkohollal kereskedő Stadler Kft. a példa – igaz, itt is van illegális szál. Stadler ugyanis kihagyta a láncból a nagykereskedőket, a termelő tsz-ektől vett bort nagy mennyiségben. Ezt pedig ő nem, csak a tsz-ek kereskedelmi részágazata végezhette volna. A rendőrség pedig inkább elnézte neki ezt a stiklit, amely ügyes húzás volt, de nem legális.
Később pedig még inkább a joghézagok kijátszására állt rá a vállalkozó: trükkös könyvelési megoldásokkal került el adófizetést, és igényelt vissza áfát. Ha mindent befizetett volna, még akkor is megmaradt volna a profitja harmada, számolja ki Bezsenyi. Tehát sikeres vállalkozó lett volna? Az a baj, hogy annyira az adóelkerülésre, költségszámlák vásárlására koncentrált az egész gazdasági tevékenysége, hogy nem tűnik relevánsnak ez az állítás. Fals kereskedelmi tevékenységet végezni cégek között, amelyek után áfát lehetett visszaigényelni, bizniszelni a szervezett bűnözéssel, visszaigényelni az áfát a Leonardo-féle Utolsó vacsora után – mégiscsak úgy tűnik, hogy Stadler fő és legfontosabb tevékenysége a legális utak elkerülése volt, még ha legális úton is lett volna valamennyi profitja.