A kéménymentes fővároshoz sok fogyasztó, olcsó energia és rengeteg pénz kellene. A lakások korszerűsítése, a klímaváltozás nagyban csökkentette a szolgáltató bevételeit, de fejlesztésekkel elcsábíthatók a fogyasztók a Főtáv Zrt szerint.
Jelenleg Budapesten sziget üzemű távhőtermelés folyik, azonban ezek összekötése és az egységes budapesti távhőrendszer megteremtése már elkezdődött konkrét projekt keretében - mondta Balog Róbert, a Főtáv Zrt. kiemelt ügyfelek és termékfejlesztési főosztályvezetője a Portfolio konferenciáján.
Ez több előnyös változást is eredményezhet: növelheti az ellátásbiztonságot, alacsonyabb tarifákat eredményező hőtermelői árversenyt alakíthat ki, illetve egyfajta "kéménymentes belváros" koncepciót valósíthat meg, ami a város levegőminőségére is jótékony hatással bír majd. A projekt egyik jelentős állomása lesz, amikor 2018 őszére elkészül az Erzsébet híd alatt húzódó stratégiai tranzitvezeték, amely a tervezett stratégiai körgyűrű fontos eleme lesz.
A konferencián a legtöbben azt igyekeznek meghatározni, mire számíthatunk 10 év múlva; ami a távhőszolgáltatást illeti, szerepe várhatóan növekedni fog, amit több előnyös tulajdonsága is támogat – mondta Balog Róbert. Az átalakulást megnehezíti, hogy a távhőrendszerek nagy és drága rendszerek, amelyek hosszú távú befektetést igényelnek, amelyek csak akkor lesznek hatékonyak, ha olcsó energia és sok fogyasztó kerül be a rendszerbe.
Az elmúlt időszakban a fogyasztói hőigények több ok miatt is csökkentek, az energiahatékonysági (pl. szigetelés) fejlesztések mellett a klímaváltozás is ebbe az irányba hatott, hiszen egyre hosszabbak a fűtésmentes időszakok. Ezzel együtt a Főtáv tavaly, 30 év után először jelentős, mintegy 30 MW-os piacbővítést tudott végrehajtani, ami nagy eredmény, hiszen a piacot folyamatosan bővíteni kell.