Secinvest néven működik tovább az egykori autópálya-építő, a Vegyépszer Építő- és Szerelő Zrt. – írja HVG csütörtöki száma.
Az első Orbán-kormány időszakának meghatározó építő- és szerelőcége, az autópálya-beruházásokról is ismert Vegyépszer Zrt. Secinvest Biztonsági Tanácsadó Zrt. néven működik tovább. A vállalat 2011-2012-ben csődeljárás alatt is állt, és most egy vállalat-összevonás révén tűnik el a neve. Saját cége, a Secinvest Kft. olvad bele, de ezt az elnevezést viszik tovább, bár a Vegyépszer a nagyobb: a saját tőkéje például 1,6 milliárd forint, míg a Secinvesté csak 77 millió. Viszont az erdélyi Nagy Elek cégcsoportjába tartozó Vegyépszer „üres”, évek óta nincs árbevétele. Az ingatlancég Secinvest Zrt.-t az összevonás után Juhász János Vegyépszer-vezérigazgató irányítja tovább.
A Stelius-Inforg cégcsoporthoz kapcsolódó Vegyépszer állami elődje még 1951-ben született. Elsősorban vegyipari szereléseket végzett, részint az akkori Szovjetunióban, majd 1994-ben MRP-programban privatizálták. 2000-ben aztán új üzletágat indított: nagy autópálya-építési megbízást kapott egy konzorcium vezetőjeként, az M3-as kellett továbbépítenie és egy Tisza-hidat felhúznia. Ezek után sorra nyerte az autópálya-megbízásokat – az első Orbán-kormány 2002-es bukása után is. A cég dolgozott Erdélyben is.
2009-ben aztán leválasztották róla a Nemzetközi Vegyépszer Zrt.-t, amelyet aztán Vegyépszer Hungária Zrt.-nek kereszteltek át. Ennek az átalakulásnak a célja az volt, hogy az új társaság vigye tovább az építést-szerelést, a régi Vegyépszer pedig befektető-vagyonkezelő maradjon. 2011 májusában azonban csődöt kellett jelentenie a megrendült pénzügyi helyzete miatt, és csak 2012 áprilisában sikerült megegyeznie a hitelezőivel. Ugyanígy járt Vegyépszer Hungária is. 2011-től ismét létezik Nemzetközi Vegyépszer is, amelyet a Hungáriából egy újabb leválasztással hoztak létre. Innentől a szétválási szerződés alapján az utóbbi céget illeti és terheli a líbiai Zawia város teljes közműprojektjének kivitelezéséhez tartozó valamennyi kötelezettség és jogosultság. 2010 után a cégcsoport nagy üzleteket remélt az arab országban, ezek azonban a világgazdasági válság és az ottani polgárháború miatt nem váltak valóra – írja a friss HVG a kétoldalasra bővített Cégvilág rovatában. (képünk illusztráció)