Vállalkozás hvg.hu 2017. szeptember. 25. 12:41

Szlovénia visszaelőzte a magyarokat, bukjuk az autóipari beruházást

Magyarország helyett mégis Maribor mellett épülhet meg a Magna International fényezőüzeme.

Mégsem fordít hátat a Magna Szlovéniának, miután hosszú hercehurca után a múlt héten megkezdődött a kanadai-osztrák cég üzemének létrehozását megelőző régészeti feltárás a Maribor melletti Hoce-Slivnica járásban – írja a Vecer című lap nyomán a Napi.hu. A Magna International, a világ harmadik legnagyobb autóalkatrész-beszállítója, ami közel 161 ezer embert foglalkoztat, és a világ 29 országában 327 gyára van.

Miután a cég 2016-ban bejelentette a gyárépítési szándékát, a szlovén kormánnyal gyorsan megegyeztek a részletekről. Ám ahelyett, hogy idén májusban megkezdték volna a munkát, szeptember közepéig nem indulhatott el az építkezés. A késedelem oka, hogy több környezetvédelmi szervezet és a helyi gazdák is meg akarták akadályozni a gyár megépítését. A környezetvédők a hatástanulmányokat kifogásolták, a gazdálkodók pedig nem tudtak megegyezni arról, hogyan kárpótolja őket a vállalat a gyár létesítéséhez szükséges földterületeikért.

A szlovén kormány úgy oldotta meg a helyzetet, hogy külön törvényt fogadtatott el a mezőgazdasági termelők földjeinek kisajátításáról. A Szlovéniában lex Magna néven emlegetett jogszabály komoly vitát váltott ki 2016-os megszavazásakor. Lényegében azt mondja ki, hogy ugyan kárpótlás fizetése mellett, de a földeket az állam kedvére kisajátíthatja. A jogvédők és a helyiek a bíróságon támadták meg a Magna projektjét, így egy hónapja még úgy tűnt, a cég Zalaegerszegre hozza a fényezőüzemet.

De hiába a tiltakozás, az üzem létesítése elkezdődhetett a 90 hektáros parcellán. A magyar lehetőség ezzel kútba esett, az 1,3 milliárd dollárra becsült beruházásnak a szlovénok örülhetnek.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?